Ścieżka nawigacji

Upadek żelaznej kurtyny – Europa pamięta - 06/11/2009

Europa świętuje 20. rocznicę upadku muru berlińskiego

9 listopada upłynie 20 lat od chwili, gdy władze NRD w końcu poddały się i pozwoliły swoim obywatelom swobodnie poruszać się między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

W 1989 roku pierwszą reakcją było niedowierzanie – wkrótce potem na ulicach zapanowała radość, ludzie tłoczyli się w długich kolejkach, aby przejść na drugą stronę granicy i paść w objęcia bliskim. Dzień, w którym upadł mur, był punktem kulminacyjnym wydarzeń, które odmieniły oblicze Europy Środkowo-Wschodniej.

Z okazji dwudziestej rocznicy tych wydarzeń w całej Europie odbędą się związane z nią uroczystości. W Polsce odbywa się między innymi ogólnopolska akcja EuroQuiz 2009, obejmująca konkurs wiedzy na temat UE oraz liczne imprezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także konkurs dla uczniów szkół średnich poświęcony 5. rocznic przystąpienia do UE.

Mur berliński dzielił Niemcy od 1961 roku.

Pierwsze oznaki zmian pojawiły się w 1988 roku, kiedy po fali strajków w Polsce rząd zgodził się podjąć rozmowy z opozycją. Wkrótce całą Europę Środkowo-Wschodnią opanowały nastroje kontestacyjne.

W maju 1989 roku Węgry otwarły swoje granice z Austrią, dokonując tym samym pierwszego wyłomu w żelaznej kurtynie. Na znak walki o niepodległość w sierpniu 2 miliony obywateli krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii – chwyciło się za ręce, tworząc ludzki łańcuch o długości 600 km łączący stolice tych krajów.

3 października 1990 roku doszło do oficjalnego ponownego zjednoczenia Niemiec Wschodnich i Zachodnich, a terytorium Niemiec Wschodnich stało się częścią UE. W miarę jak upadała władza komunistyczna w kolejnych państwach i do władzy dochodziły rządy wybrane w wolnych wyborach, podjęto działania zmierzające do wspierania państw postkomunistycznych na ich drodze do członkostwa w UE. Wymogi, jakie muszą spełnić państwa członkowskie, to stabilna demokracja, rządy prawa, ochrona praw człowieka oraz sprawnie funkcjonująca gospodarka rynkowa.

Od tamtej pory kryteria te spełniło 10 byłych krajów należących do byłego bloku radzieckiego. W 2004 roku do Unii przystąpiły Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry, a w 2007 – Rumunia i Bułgaria.

Dzisiaj obywatele UE mogą bez przeszkód podróżować, studiować i pracować we wszystkich 27 krajach Unii, firmy odnoszą korzyści w związku z coraz bardziej zintegrowanym rynkiem unijnym, a Słowacja i Słowenia spełniły nawet kryteria wymagane do wprowadzenia wspólnej waluty – euro.

Wszystko to przyczynia się do zapewnienia pokoju i stabilności w Europie, o które walczy UE.

 

Więcej na temat żelaznej kurtyny

Historia UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki