Navigačný riadok

Plagát EU Bookshopu pri príležitosti predstavenia elektronickej knižnice na knižnom veľtrhu vo Frankfurte © EC

Nová elektronická knižnica poskytuje verejnosti on-line prístup k publikáciám EÚ uverejneným za posledných 60 rokov.

Dňa 16. októbra EÚ predstavila svoju elektronickú knižnicu EU Bookshop, v ktorej nájdete každý dokument EÚ uverejnený od roku 1952 do dnešného dňa, t. j. 110 000 publikácií. Spolu s archívmi, ktoré sú súčasťou elektronickej knižnice, obsahuje vyše 12 miliónov zoskenovaných stránok v 50 jazykoch.

Jeden z najstarších dokumentov v knižnici je prejav Jeana Monneta, kľúčovej osoby zo začiatkov európskej integrácie, zo septembra 1952 odohrávajúci sa pred Zhromaždením, z ktorého neskôr vznikol Európsky parlament.

Elektronická knižnica vznikla z dôvodu neustále narastajúceho dopytu po elektronických verziách už nevydávaných publikácií. V roku 2007 založil Úrad pre publikácie službu pre poskytovanie publikácií vo formáte PDF na požiadanie. Tá však už o šesť mesiacov neskôr nedokázala uspokojiť počet doručených žiadostí.

O chod digitálneho kníhkupectva sa stará Úrad pre publikácie EÚ, ktorý len v roku 2008 uverejnil 842 vydaní Úradného vestníka, pravidelne vydávanej brožúry obsahujúcej všetky právne dokumenty EÚ, a 8 446 ďalších publikácií, z ktorých bolo distribuovaných 46,3 miliónov kópií. Všetky tieto publikácie sú k dispozícii v EU Bookshope, kde si môžete stiahnuť zadarmo ich PDF kópiu alebo objednať tlačenú verziu.

Novú elektronickú knižnicu nájdete na portáli Europeana , ktorý predstavuje elektronickú formu knižníc a archívov z celej Európy.

Ďalšie informácie o kníhkupectve EU Bookshop

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy