Ścieżka nawigacji

Historia UE za jednym kliknięciem - 26/10/2009

Plakat EU Bookshop podczas otwarcia biblioteki cyfrowej na targach książki we Frankfurcie © EC

Nowa unijna biblioteka cyfrowa umożliwia dostęp do publikacji UE z ostatniego sześćdziesięciolecia.

16 września serwis EU bookshop dokonał inauguracji swojej biblioteki cyfrowej, w której zbiorach znajdują się teraz wszystkie dokumenty opublikowane przez UE od roku 1952 – co daje imponującą liczbę 110 tys. publikacji. Po włączeniu archiwów do biblioteki zbiory zawierają około 12 mln zeskanowanych stron w 50 językach.

Jednym z najstarszych dokumentów jest przemówienie, jakie we wrześniu 1952 r. wygłosił przed zgromadzeniem, które później przekształciło się w Parlament Europejski, Jean Monnet – jedna z najważniejszych postaci początków procesu integracji europejskiej.

Biblioteka powstała w związku z ogromnym zapotrzebowaniem na cyfrowe wersje publikacji, których nakład był już wyczerpany. Zamówienia zapełniły serwis „PDF na żądanie” już w ciągu pierwszych sześciu miesięcy istnienia EU Bookshop, który zaczął działać w 2007 roku.

Serwisem EU Bookshop zarządza Urząd Publikacji, który w samym roku 2008 opublikował 842 wydań Dziennika Urzędowego, periodyku zawierającego wszystkie akty prawne UE, oraz 8 446 innych publikacji, które zostały rozpowszechnione w liczbie 46,3 mln egzemplarzy. Wszystkie te publikacje są dostępne za pośrednictwem strony EU Bookshop: dokumenty w formacie PDF można bezpłatnie pobrać, a dokumenty drukowane – zamówić.

Nowa biblioteka cyfrowa zostanie połączona z biblioteką Europeana − cyfrową wersją bibliotek i archiwów z całej Europy.

Dodatkowe informacje dotyczące serwisu EU Bookshop

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki