Cesta

Historie EU na dosah kliknutí - 26/10/2009

Plakát EU Bookshop na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem při zahájení provozu digitální knihovny © ES

Publikace EU za posledních 60 let veřejně dostupné v nové digitální knihovně EU.

Dne 16. října byla na stránkách EU Bookshop zpřístupněna digitální knihovna, která obsahuje všechny dokumenty, které EU zveřejnila od roku 1952 (jde o asi o 110 000 publikací). Digitální knihovna i s archivem tak představuje ohromující počet více než 12 milionů oskenovaných stran v 50 jazycích.

Jedním z nejstarších dokumentů v knihovně je projev ze září 1952, který před Společným shromážděním (pozdějším Evropským parlamentem) přednesl Jean Monnet, rozhodující postava počátků evropské integrace.

Digitální knihovna vznikla v odezvě na obrovský počet žádostí o elektronické verze tištěných publikací. Služba, v jejímž rámci bylo možné získat dokumenty v PDF verzi, již po půl roce od svého zavedení v roce 2007 vyčerpala své kapacitní možnosti.

Internetové knihkupectví EU Bookshop provozuje Úřad pro publikace, který jen v roce 2008 vydal 842 čísel Úředního věstníku EU, obsahujícího všechny právní dokumenty EU, a 8 446 dalších publikací ve 46,3 milionech výtisků. Všechny tyto publikace jsou nyní k dispozici prostřednictvím stránek EU Bookshop, na nichž je lze stáhnout zdarma nebo si objednat v tištěné podobě.

Nová digitální knihovna bude propojena se stránkami Europeana , digitální verzí knihoven a archivů z celé Evropy.

Další informace o stránkách EU Bookshop

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy