Ścieżka nawigacji

2 miliony uczestników programu Erasmus - 06/10/2009

Grupa młodych ludzi © EC

Dzięki programowi Erasmus, który działa od 22 lat, już 2 miliony Europejczyków miało okazję studiować lub odbyć staż za granicą.

Niejeden z nas marzy o tym, żeby studiować w Barcelonie lub odbyć staż w Londynie. W samym roku akademickim 2007/2008 na zagraniczne studia lub staże wyjechało 160 tys. europejskich studentów i 27 tys. wykładowców uczelni wyższych.

Zajęcia, w których uczestniczyli studenci, są uznawane przez uczelnię macierzystą, więc semestr lub dwa na zagranicznej uczelni nie opóźniają cyklu studiów. To doskonała okazja nie tylko do podniesienia swoich kwalifikacji, lecz również możliwość zapoznania się z innymi kulturami oraz zdobycia większej niezależności. Miesięczne stypendium na koszty utrzymania wynosi ok. 250 euro, w zależności od tego, w jakim kraju mieści się macierzysta uczelnia studenta.

Program wspiera też wymianę wykładowców i współpracę między instytucjami szkolnictwa wyższego w Europie i nie tylko. W tej chwili w programie uczestniczą ponad 4 tys. instytucji szkolnictwa wyższego z 31 krajów, w tym ponad 90 proc. uczelni wyższych w UE. Liczba ta wzrośnie wraz z przystąpieniem do programu Chorwacji i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii pod koniec roku.

Z programu udzielane są również granty na zagraniczne staże w firmach i organizacjach. Studenci coraz bardziej cenią sobie tę możliwość − w zeszłym roku skorzystało z niej 20 tys. osób.

Więcej informacji o programie Erasmus DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki