Ścieżka nawigacji

Europejski Dzień Języków - 24/09/2009

Banner promujący Dzień Języków w UE, wywieszony na bocznej ścianie budynku Berlaymont © EC

Europejski Dzień Języków to okazja do wspólnego świętowania różnorodności językowej UE. Każdy kraj zaplanował bogaty program wydarzeń na tydzień poprzedzający 26 września.

Celem obchodów jest promowanie zainteresowania językami i nauką języków obcych zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Bez względu na wiek i zainteresowania językami każdy powinien znaleźć coś dla siebie pośród ponad 300 wydarzeń (wiele z nich jest organizowanych również w Polsce).

Oferta jest bardzo różnorodna: od zabaw, takich jak gry i quizy, aż po poważniejsze wieczory literackie i rozmowy przy okrągłym stole na temat polityki językowej.

W czwartek 24 września w „Złotych Tarasach” w centrum Warszawy można m.in. posłuchać bajek z różnych zakątków Europy albo porozmawiać z przedstawicielami europejskich instytutów kulturalnych. Tego samego dnia w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy w Dzielnicy Praga Południe będzie można wziąć udział w lekcjach pokazowych języków obcych.

W tych samych dniach w Brukseli i Luksemburgu (gdzie znajduje się większość urzędów Komisji Europejskiej) odbędzie się m.in. konferencja i spotkanie z prasą, przy współudziale komisarza ds. wielojęzyczności Leonarda Orbana, poświęcone nauce języków od najmłodszych lat życia.

W piątek przez cały dzień będą organizowane zajęcia dla dzieci, jak np. opowiadanie historii, śpiewanie piosenek i zabawy językowe.

Szkołom średnim z UE przypominamy, że wciąż jeszcze mogą się zgłosić do udziału w tegorocznej edycji konkursu tłumaczeniowego Juvenes Translatores. Ostateczny termin rejestracji upływa 20 października, a konkurs zostanie przeprowadzony 24 listopada.

Imprezy z okazji Europejskiego Dnia Języków Englishfrançais – wyszukiwanie według kraju

Biura Komisji w krajach UE – punkty kontaktowe dla organizatorów wydarzeń

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki