Cesta

Ale paní učitelko, to jsme nebrali! - 21/08/2009

Chlapec nedává při vyučování pozor © ES

Průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ukázal, že učitelům chybí motivace a 13 % výuky ztratí napomínáním neukázněných žáků.

S blížícím se koncem letních prázdnin se na nový školní rok připravují nejen děti, ale i učitelé.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj neboli OECD Englishfrançais zveřejnila nedávno výsledky mezinárodního průzkumu Englishfrançais na téma výuka a studium. Tento průzkum probíhal ve 23 zemích, přičemž 15 z nich byly členské státy EU.

Evropská unie tento průzkum uvítala a doufá, že jeho výsledky pomohou vzdělávacím institucím s řešením otázky, jak podpořit přibližně 6,25 milionu učitelů, kteří v EU pracují.

Zatímco předešlé výzkumy OECD hodnotily studijní výsledky žáků, tento se zaměřil na učitele a ředitele škol. Jeho výsledky byly využity ve zcela první mezinárodní srovnávací studii vzdělávacích prostředí a pracovních podmínek učitelů.

Podle výzkumu se tři čtvrtiny učitelů domnívají, že nejsou motivováni ke zvyšování kvality výuky. Ukázalo se rovněž, že ve třech pětinách škol výuku vyrušuje špatné chování žáků. Učitelé z Irska, Portugalska, Španělska a Itálie si stěžovali, že nejsou ani systematicky hodnoceni, ani jim není ohledně odvedené práce poskytována zpětná vazba. Co z toho vyplývá pro vzdělávací instituce? Potřebují zavést systém odměn a uznání vynikajících pedagogických výsledků.

Ve všech zemích, které se průzkumu účastnily, je podle jeho výsledků nedostatek kvalifikovaných pedagogů. Avšak údaje se v jednotlivých státech velmi liší – v Polsku chybějí učitelé ve 12 % škol, ale v Turecku je to 78 %.

Z průzkumu dále vyplývá, že osoby zabývající se v rámci daného vzdělávacího systému plánování, by mohly učitele i žáky lépe motivovat, kdyby se spíše než na učební osnovy zaměřily na výsledky žáků i učitelů.

Vzdělávání učitelů v EU English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy