Cesta

Internetová komunita škol - 13/02/2009

Učitelé dali vzdělávacím internetovým stránkám novou náplň.

Na začátku byl projekt, který měl školám pomoci spolupracovat přes internet. Čtyři roky poté se internetové stránky financované Evropskou unií mohou pochlubit dalším úspěchem. Stalo se z nich oblíbené diskuzní fórum pro učitele.

Doposud se na portálu eTwinning, který lze používat zdarma, zaregistrovalo okolo 55 000 učitelů, ředitelů škol a školních knihovníků z 29 zemí a jejich počet stále roste.

Jak v nedávno vydané publikaci „ eTwinning – Adventures in language and culture “ napsal jeden učitel, který si od tohoto fenoménu slibuje mnohé: „Nikdy předtím nespolupracovaly evropské školy v takovém rozsahu“.

Tato online služba, která byla spuštěna v roce 2005 v rámci vzdělávacího programu DeutschEnglishfrançais EU „Comenius“, dodnes umožňuje školám v souladu s původním záměrem vytvářet virtuální třídy, jež mají vybavení mimo jiné pro audio a video konference. Studenti z různých zemí tak mohou v bezpečném prostředí pořádat setkání, ukládat výsledky své práce a vyměňovat si informace o společných projektech. Na portálu, který je k dispozici ve 23 jazycích, je v současné době zaregistrováno více než 5 300 projektů. Naleznete zde návody na různé projekty, třeba jak vytvořit virtuální firmu, nebo pro menší děti zase, jak vytvořit digitální pohádku.

Stránky však objevovalo čím dál tím více učitelů a jak se často na internetu stává, začaly i ony žít vlastním životem. Z 55 000 aktivních členů nejsou dvě třetiny zaregistrovány u žádného projektu. Většina se na portál přihlásila proto, aby si mohla vyměňovat nápady s kolegy z jiných škol. Každý měsíc zde učitelé umístí více než 5 000 zpráv.

Portál spravuje sdružení ministerstev školství z 31 evropských zemí pod názvem „ European Schoolnet“ English . Správci byli takovým úspěchem potěšeni a loni spustili novou verzi portálu, aby tento trend podpořili. Kromě projektů se zde nacházejí i nové nástroje (jako třeba blogy a wiki), které mají učitelům jejich spolupráci ulehčit.

Každý rok se koná soutěž o nejlepší projekty. Mezi letošní finalisty patří i projekt čtyř škol ze Spojeného království, Francie, Španělska a Itálie, který zkoumá využití podcastů ke studiu. Vítězové budou vyhlášeni během každoroční konference o eTwinningu, která se koná ve dnech 13.–15. února 2009 v Praze.

Další informace o vzdělávacích programech EU v oblasti celoživotního vzdělávánín DeutschEnglishfrançais .

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy