Navigačný riadok

Bezpečnejšie surfovanie na internete pre deti - 10/02/2009

EÚ sprostredkováva so spoločenskými sieťami dohodu o bezpečnejšom internete.

Sedemnásť najväčších internetových stránok sa dohodlo na vytvorení bezpečnostných opatrení, ktoré majú zvýšiť ochranu súkromia detí a ich bezpečnosť. Medzi tieto stránky patria Facebook, MySpace, YouTube, francúzska videostránka Dailymotion a Habbo Hotel, populárny virtuálny svet pre deti.

Internetové spoločenské stránky narástli v Európe o 35 %. Dnes ich pravidelne používa 42 miliónov ľudí a očakáva sa, že sa ich počet do roku 2012 zdvojnásobí.

Spoločenské internetové stránky podporujú v používateľoch pocit, že sú medzi blízkymi priateľmi, pričom v skutočnosti si údaje o nich môžu prečítať milióny ľudí. Existuje riziko, že údaje v týchto digitálnych skladoch osobných údajov prilákajú osoby, ktoré budú chcieť používateľa sexuálne alebo inak obťažovať.

Tieto stránky sú aj zlatou baňou pre reklamu. Keďže používatelia poskytujú na stránkach informácie o sebe, predajcovia im môžu ponúknuť tovary a služby, o ktoré budú mať pravdepodobne záujem.

Podľa dohody, ktorá bola uzavretá v rámci Dňa bezpečnejšieho internetu DeutschEnglishfrançais , sa 17 spoločností dohodlo, že:

  • používatelia budú môcť nahlásiť zneužitie jediným kliknutím
  • pre používateľov mladších ako 18 rokov bude štandardné nastavenie on-line profilov a zoznamu kontaktov v mode „súkromné“
  • súkromné profily osôb mladších ako 18 rokov nebude možné prehľadávať
  • možnosti ochrany súkromia budú neustále jasne viditeľné a dostupné, aby mohli používatelia ľahko zistiť, či ich on-line príspevky môžu vidieť iba ich priatelia, alebo sú dostupné všetkým.

 

Spoločnosti prisľúbili, že do apríla 2009 výrazne pokročia so zavedením dohody. V niektorých prípadoch už boli tieto opatrenia zavedené, keďže sa spoločnosti snažia vyhnúť porušeniu ochrany súkromia a iným nezákonným činnostiam. MySpace sa počas posledných dvoch rokov zbavil 90 000 používateľov, ktorý sexuálne obťažovali používateľov.

Viviane Redingová, komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá, nazvala dohodu „dôležitým krokom“ v procese zvyšovania ochrany detí na spoločenských stránkach.

Komisia tiež odštartovala kampaň proti virtuálnemu šikanovaniu – obťažovaniu prostredníctvom internetu alebo mobilného telefónu. Ide o rastúci problém, ktorý sa prejavuje v podobe nepriateľských textových správ alebo fotografií a videí ľudí, ktoré sú umiestnené na internet a ktoré ich majú ponížiť.

Súčasťou kampane je videoklip o mladom dievčati, ktoré sa stalo terčom takéhoto šikanovania. Klip sa vysiela na verejných a súkromných televíznych staniciach v celej Európe.

Viac o program EÚ za bezpečnejší internet English.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy