Navigācijas ceļš

Bērniem drošāks internets - 10/02/2009

ES palīdz panākt 17 lielāko sociālo tīklu veidošanas vietņu vienošanos par drošības uzlabošanu.

Septiņpadsmit vadošās sociālo tīklu vietnes vienojušās rīkoties, lai pasargātu jauniešus, kas neviļus var internetā apdraudēt savu privātumu un drošību. Starp tām ir “Facebook”, “My Space”, “YouTube”, Francijā populārā videoklipu vietne “Dailymotion” un bērnu iecienītā vietne “Habbo Hotel”.

Eiropā sociālo tīklu veidošanas aktivitāte pagājušajā gadā ir pieaugusi par 35%. Vairāk nekā 42 miljoni cilvēku tos izmanto regulāri, un gaidāms, ka līdz 2012. gadam šis skaits palielināsies vairāk nekā divkārt.

Lietotājiem sociālo tīklu vietnes rada sajūtu, it kā viņi atrastos šaurā draugu lokā, lai gan patiesībā informācija par viņiem var būt pieejama miljoniem svešu cilvēku. Šīs privātas informācijas krātuves rada risku, ka lietotājiem var atsūtīt aizvainojošas vēstules vai viņus pievilināt seksuāls varmāka.

Tā kā sociālo tīklu dalībnieki internetā atklāj ziņas par sevi, šādas vietnes ir arī īsts atradums reklāmdevējiem. Viņiem ir iespēja internetā precīzāk izvēlēties mērķauditoriju, lai piedāvātu preces un pakalpojumus, kas, spriežot pēc pieejamās privātās informācijas, to varētu interesēt.

Līgumā, ko 17 firmas parakstīja Drošāka interneta dienas DeutschEnglishfrançais atzīmēšanai sarīkotā pasākumā, tās ir vienojušās gādāt, lai tiktu ievēroti šādi principi:

  • lietotāji var ērti un ātri (ar vienu peles klikšķi) paziņot par pārkāpumiem,
  • nepilngadīgo lietotāju profilu un kontaktu sarakstu standartiestatījums ir “privāta informācija”,
  • nepilngadīgu lietotāju privātie profili vairs nebūs pieejami meklēšanai,
  • privātās dzīves aizsardzībai paredzētās izvēlnes ir vieglāk ieraugāmas. Līdz ar to lietotāji zinās, vai viņu publicētās ziņas ir pieejamas tikai draugiem vai arī jebkuram svešiniekam.

 

Firmas apsolīja līdz 2009. gada aprīlim spert lielu soli uz priekšu minētā līguma izpildē. Dažos gadījumos attiecīgie principi jau ir ieviesti, jo sociālo tīklu organizētāji ir vēlējušies izvairīties no pārmetumiem par privātuma pārkāpumiem un nelikumīgu rīcību. Vietne “MySpace” pēdējo divu gadu laikā ir atbrīvojusies no 90 000 lietotājiem, kuri seksuāli uzmākušies citiem šīs vietnes lietotājiem.

ES Informācijas sabiedrības un saziņas līdzekļu komisāre Viviāna Redinga šo līgumu nosauca par “svarīgu soli” ceļā uz bērniem drošākiem sociālajiem tīkliem.

Eiropas Komisija ir sākusi arī kampaņu pret aizskaršanu, proti, aizvainošanu internetā vai pa mobilo tālruni. Tā ir aizvien nopietnāka problēma, kas parasti izpaužas kā naidīgas vēstules, īsziņas, fotoattēli vai videoklipi.

Vienu no šīs informatīvās kampaņas materiāliem, proti, videoklipu par jaunu meiteni, kurai dara pāri internetā, pārraida gan valsts, gan privātos telekanālos visā Eiropā.

Plašāk par ES īstenoto droša interneta programmu English.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites