Navigatsioonitee

Internet lastele turvalisemaks - 10/02/2009

EL on vahendajaks turvalisema Inteneti alasele kokkuleppele 17 Interneti suhtlusvõrguga.

Seitseteist juhtivat veebisaiti on leppinud kokku, et võtavad vajalikke meetmeid noorte inimeste kaitsmiseks nende endi teadmata oma privaatsuse ja turvalisuse ohtu seadmise eest. Kõnealuste veebisaitide hulka kuuluvad näiteks Facebook, MySpace, YouTube, Prantsuse videosait Dailymotion ja Habbo Hotel – populaarne virtuaalne maailm lastele.

Viimase aasta jooksul kasvas Interneti suhtlusvõrkude kasutus Euroopas üle 35 %. Ligikaudu 42 miljonit inimest kasutavad asjaomaseid teenuseid regulaarselt. Eeldatavasti kõnealune näitaja 2012. aastaks rohkem kui kahekordistub.

Interneti suhtlusvõrgud tekitavad kasutajas tunde, et ta on lähedaste sõprade ringis, kuid tegelikult võivad tema kohta lugeda miljonid inimesed. Eraandmete digitaalne säilitamine suurendab võimalust, et kasutaja saab ahistavaid teateid või talle püüab läheneda seksuaalkurjategija.

Sellised suhtluskohad on kullaauk ka Internetis reklaamijatele, sest kasutajad riputavad üles teabe enda kohta, ning neid võib pommitada toodete ja teenustega, mis võiksid nende puhul kaubaks minna.

Lepinguga, millele kirjutati alla turvalisema Interneti päeva DeutschEnglishfrançais tähistava tseremoonia raames, võtsid kõnealused 17 ettevõtet endale kohustuse tagada, et:

  • kasutajad saavad sobimatust kohtlemisest teada anda ühe klõpsuga;
  • end alla 18aastaste kasutajatena registreerinud isikute kontaktide ja täieliku profiili vaikeseade on „salastatud”;
  • alla 18aastaste kasutajate profiile ei saa otsida;
  • privaatsuse seaded on alati nähtaval kohal ja juurdepääsetavad, et kasutajatel oleks lihtne otsustada, kas nende postitatud materjal on nähtav kõigile või ainult nende sõpradele.

 

Ettevõtted lubasid märkimisväärseid edusamme lepingu rakendamise suunas 2009. aasta aprilliks. Mõnel juhul on osa meetmeid juba võetud, sest suhtlusvõrgud püüavad end kaitsta privaatsuse kuritarvitamise ja ebaseadusliku tegevusega seotud nõuete eest. MySpace on viimase kahe aasta jooksul päevavalgele toonud 90 000 seksuaalkurjategijat.

ELi infoühiskonna ja meedia volinik Viviane Reding nimetas lepingut tähtsaks sammuks suhtlusvõrkude laste jaoks turvalisemaks muutmisel.

Komisjon on algatanud ka kampaania küberkiusamise vastu. Selline kiusamine on ahistamine veebikeskkonnas või mobiiltelefoni teel. See on kasvav probleem, mis esineb tavapäraselt kasutajatele vaenulike tekstisõnumite saatmise või nendes piinlikkust tekitavate fotode või videode postitamise kujul.

Kampaania osana on kogu Euroopas avalikes- ja eratelekanalites eetris videoklipp noorest tüdrukust, kes langeb küberkiusajate ohvriks.

Lugege täiendavalt ELi turvalisema Interneti programmi kohta English.

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad