Cesta

Bezpečnější internet pro děti - 10/02/2009

EU vyjednává bezpečnější internet se 17 provozovateli internetových sociálních sítí.

Sedmnáct předních provozovatelů internetových stránek se dohodlo, že zavedou bezpečnostní opatření na ochranu nezletilých, kteří nevědomě riskují ztrátu svého soukromí i bezpečnosti. Patří k nim Facebook, MySpace, YouTube i jeho francouzská obdoba Dailymotion a Habbo Hotel, oblíbený virtuální svět pro děti.

Za minulý rok vzrostla v Evropě oblíbenost navazování kontaktů přes internet o více než 35 %. Sociální sítě navštěvuje pravidelně 42 milionů uživatelů a jejich počet by se měl do roku 2012 více než zdvojnásobit.

Takové stránky navozují u uživatele pocit, že je obklopen uzavřenou skupinou přátel, ale ve skutečnosti si jeho profil mohou číst miliony lidí. Tyto digitální archívy soukromých údajů zvyšují riziko, že budou uživatelé dostávat obtěžující zprávy nebo je někdo osloví se záměrem sexuálního obtěžování.

Tyto stránky představují rovněž zlatý důl pro internetové reklamní agentury, jelikož na nich uživatelé uvádějí osobní informace, na základě kterých jim mohou být nabízeny výrobky či služby, které u nich budou mít pravděpodobně úspěch.

Podle dohody podepsané při příležitosti Dne bezpečnějšího internetu DeutschEnglishfrançais se uvedených 17 firem zavázalo zajistit, aby:

  • uživatelé mohli hlásit zneužívání stránek pomocí jednoho kliknutí
  • měli uživatelé mladší 18 let výchozí nastavení profilu a seznamu kontaktů jako „soukromé“
  • již nebylo možné soukromé profily uživatelů mladších 18 let vyhledat
  • možnosti soukromého nastavení budou jasnější, aby uživatelé věděli, kdo jejich informace online může vidět – zda pouze jejich přátelé či celý svět.

 

Společnosti přislíbily, že se vynasnaží realizovat ustanovení smlouvy do dubna 2009. Některé z nich již určitá opatření přijaly, jelikož se snaží chránit před nařknutími z porušení ochrany soukromí či nezákonné činnosti. Například provozovateli MySpace se za poslední dva roky podařilo zbavit 90 000 sexuálních obtěžovatelů.

Komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová nazvala dohodu „významným krokem“ směrem k větší bezpečnosti dětí používajících sociální sítě.

Komise rovněž zahájila kampaň proti kyberšikaně, tj. šikaně po internetu či prostřednictvím mobilních telefonů. Tento druh šikany je velkým problémem a většinou má podobu nepřátelských sms nebo fotek a videozáznamů na internetu, které mají uživatele ztrapnit.

Součástí této kampaně je video o mladé dívce, která se stala obětí kyberšikany. Vysílá se ve veřejnoprávních i soukromých televizích po celé Evropě.

Více informací o programu EU pro bezpečnější internet zde English.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy