Navigačný riadok

Festival kultúry počas celého roka v Linzi a Vilniuse - 07/01/2009

Účastníci novoročných osláv v Linzi sledujú tzv. spievajúci ohňostroj v rámci koncertu pod holým nebom © Linz09

Linz a Vilnius oslavujú svoj debut ako Európske hlavné mestá kultúry.

O polnoci 31. decembra sa tisícky párov v rakúskom meste Linz roztancovali na melódiu viedenského valčíka. O pár minút neskôr zazneli z brehu Dunaja hlasy stoviek spevákov, ktorí uviedli svetovú premiéru diela britského hudobného skladateľa Orlanda Gougha nazvanú Rocket Symphony, v ktorom namiesto bubnov a trúbok používa ohňostroj.

Ale príchod nového roka 2009 nebol jediným dôvodom na oslavu. Linz odštartoval svoje pôsobenie ako Európske hlavné mesto kultúry DeutschEnglishfrançais.

V roku 2009 sa Linz English delí o tento titul s hlavným mestom Litvy, Vilniusom DeutschEnglishfrançaislietuvių kalbapolski, ktoré začalo nový rok prepracovanou svetelnou šou z dielne nemeckého umelca Gerta Hofa.

Jedinečné novoročné oslavy v menovaných dvoch mestách však boli len začiatkom toho, čo na Európanov čaká po celý rok – stovky koncertov, výstav a festivalov. Vilnius otvorí nové múzeum súčasného umenia a v Linzi pribudne nová pútavá expozícia v centre elektronického umenia.

Linz a Vilnius sú najnovšími z 39 Európskych hlavných miest, ktoré sa môžu pochváliť titulom hlavného mesta kultúry. Táto tradícia začala v roku 1985 a momentálne sa s ňou spája rozpočet 1,5 milióna eur z fondov EÚ. Mnoho miest vďaka tejto skúsenosti prešlo zmenami, ktoré často znamenali významné zlepšenie miestnej infraštruktúry. Obe mestá, Linz aj Vilnius, začali s prípravami už pred niekoľkými rokmi.

Vilnius je s počtom obyvateľov okolo pol milióna najväčším mestom Litvy. Prvé zmienky o meste sú zo začiatku 14. storočia a dlhé obdobie predstavovalo rázcestie litovských, poľských, ruských a židovských kultúr. Židovská komunita však počas druhej svetovej vojny utrpela drvivé straty a kultúrne dedičstvo mesta bolo vystavené zaťažkávacej skúške aj v časoch ZSSR.

Linz je mestom s približne 200 000 obyvateľmi a počas svojej histórie vyrástlo z malého mestečka na priemyselné mesto, ktoré nacisti plánovali premeniť na hlavné stredisko kultúry.

Tohtoročná výstava pod názvom „Hitlerove hlavné mesto kultúry“ ponúka kritickú prehliadku týchto plánov a poskytuje bližší pohľad na vplyv fašizmu na regionálne umenie, hudbu a literatúru.

Linz a Vilnius sú nasledovníkmi Liverpoolu (Spojené kráľovstvo) a Stavangeru (Nórsko), ktoré boli hlavnými mestami kultúry v roku 2008.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy