Ścieżka nawigacji

Wilno i Linz: kultura przez cały rok - 07/01/2009

Tłum ludzi na noworocznym koncercie plenerowym pt. „Symfonia ogni sztucznych” © Linz09

Linz i Wilno są w tym roku europejskimi stolicami kultury.

W austriackim mieście Linz o północy 31 grudnia tysiące par powitało Nowy Rok tanecznym krokiem, w rytmie walca wiedeńskiego. Chwilę później paręset chórzystów na brzegach Dunaju rozpoczęło premierowe wykonanie „Symfonii ogni sztucznych”, dzieła brytyjskiego kompozytora Orlando Gougha, w którym zamiast perkusji i trąbek wykorzystano sztuczne ognie.

Jednak głównym powodem do świętowania nie było nadejście Nowego Roku, lecz ogłoszenie Linz English europejską stolicą kultury DeutschEnglishfrançais.

W tym roku tytuł ten przypadł w udziale również stolicy Litwy – Wilnie, które powitało Nowy Rok iluminacją świetlną autorstwa niemieckiego artysty Gerta Hofa.

Jednak noworoczne imprezy to dopiero początek. Przez cały rok w tych dwóch miastach odbędą się liczne koncerty, wystawy i festiwale. W Wilnie zostanie otwarte nowe muzeum sztuki współczesnej, a w Linz nowy budynek centrum sztuki elektronicznej.

Od 1985 r. 39 miast europejskich otrzymało tytuł stolicy kultury – wyróżnienie to wiąże się z finansowaniem z budżetu UE na wysokość 1,5 mln euro. W wyniku tej inicjatywy wiele miast dogłębnie się zmieniło, a ich infrastruktura poprawiła się. Zarówno Linz, jak i Wilno od dawna przygotowywały się do tej chwili.

Wilno, liczące ponad pół miliona mieszkańców, to największe miasto litewskie. Założono je na początku XIV w. i przez lata stanowiło ono punkt styku kultury litewskiej, polskiej, rosyjskiej i żydowskiej. Jednak społeczność żydowska została zdziesiątkowana podczas II wojny światowej, a dziedzictwo kulturowe było niszczone w czasach ZSRR.

Linz liczy 200 tys. mieszkańców. Naziści przekształcili miasto w duży ośrodek przemysłowy i chcieli z niego zrobić ważny ośrodek kulturalny.

Plany te można obejrzeć na wystawie pt. „Stolica kultury Führera”. Wystawa ta jest również okazją do refleksji nad wpływem nazistów na sztukę, muzykę i literaturę w tym regionie.

W ubiegłym roku europejskimi stolicami kultury były Liverpool w Wielkiej Brytanii oraz Stavanger w Norwegii.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki