Navigācijas ceļš

Pilsētās aizsākas kultūras svētki gada garumā - 07/01/2009

Brīvdabas koncerta apmeklētāji klausās “Raķešu simfoniju” Vecgada vakarā © Linz09

Linca un Viļņa pirmo reizi Eiropas kultūras galvaspilsētu godā

Gadumijā Austrijas pilsētā Lincā tūkstošiem pāru laidās dejā, atskanot Vīnes valša pirmajiem akordiem. Pēc pāris minūtēm Donavas krastā sastājās simtiem dziedātāju, lai pirmo reizi pasaulē izpildītu britu komponista Orlando Gofa "Raķešu simfoniju", kurā bungu un trompešu skaņas panāktas ar pirotehnikas uguņošanu.

Jaunā gada atnākšana tomēr nebija šīs fanfaras vadmotīvs. Īstais iemesls bija Lincas iesvētīšana par Eiropas kultūras galvaspilsētu DeutschEnglishfrançais.

Šogad šo titulu kopīgi pārņēmušas Linca English un Lietuvas galvaspilsēta Viļņa DeutschEnglishfrançaislietuvių kalbapolski, kas jauno gadu iesāka ar ekstravagantu vācu mākslinieka Gerta Hofa gaismas izrādi.

Šie Jaungada pasākumi bija tikai ievads. Priekšā vesels gads, un abas pilsētas sola rīkot simtiem koncertu, izstāžu un festivālu. Viļņā pirmo reizi durvis vērs arī jauns mūsdienu mākslas muzejs, un Lincā prezentēs jaunu un satriecošu ekspozīciju elektroniskās mākslas centrā.

Linca un Viļņa ir pēdējās no 39 Eiropas pilsētām, kurām kopš 1985. gada piešķirts kultūras galvaspilsētu statuss, kurš ES līdzekļu izteiksmē ir pusotru miljonu eiro vērts. Daudzas pilsētas šī pieredze ir transformējusi, pateicoties būtiskiem infrastruktūras uzlabojumiem. Gan Linca, gan Viļņa iepriekš bija gatavojušās jau gadiem.

Viļņa ir vislielākā Lietuvas pilsēta, un tajā ir vairāk nekā pusmiljons iedzīvotāju. Dibināta XIV gadu simtenī, Viļņa vairākus gadsimtus bija lietuviešu, poļu, krievu un ebreju kultūru satekpunkts. Diemžēl ebreju kopiena piedzīvoja masveida iznīcināšanu Otrajā pasaules karā, un komunisma režīms turpināja noplicināt pilsētas kultūras mantojumu.

Linca — aptuveni 200 000 cilvēku mājvieta — nacisma režīmā no nelielas pilsētiņas pārauga industriāli attīstītā lielpilsētā, jo nacisti plānoja to pārvērst nozīmīgā kultūras centrā.

Šos plānus varēs izvērtēt ar kritisku aci izstādē “Fīrera kultūras galvaspilsēta”, kurā būs aplūkojamas nacisma režīma atstātās pēdas šī reģiona mākslā, mūzikā un literatūrā.

Linca un Viļņa kultūras galvaspilsētu titulu pārņem no 2008. gada titula īpašniecēm Liverpūles (Lielbritānija) un Stavangeras (Norvēģija).

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites