Naršymo kelias

Miestuose prasideda metus truksianti kultūros šventė - 07/01/2009

Naujųjų metų šventės dalyviai klausosi kūrinio „Rocket Symphony“ po atviru dangum © Linz09

Lincas ir Vilnius tapo naujosiomis Europos kultūros sostinėmis.

Gruodžio 31 d. vidurnaktį tūkstančiai porų Austrijos mieste Lince ėmė suktis Vienos valso ritmu. Po kelių minučių sujudo šimtai Dunojaus krantuose sustojusių dainininkų ir prasidėjo pasaulinė britų kompositoriaus Orlando Gougho kūrinio „Rocket Symphony“, kuriame būgnus ir trimitus atsojo fejerverkų salvės, premjera.

Bet tokios iškilmės surengtos ne vien tik 2009 m. pradžios proga. Pagrindinis akcentas buvo tai, kad Lincas tapo Europos kultūros sostine DeutschEnglishfrançais.

Šiais metais Lincas English šį titulą dalijasi su Lietuvos sostine Vilniumi, kuris naujuosius metus pradėjo įmantriu vokiečių menininko Gerto Hofo šviesos spektakliu.

Naujųjų metų iškilmės buvo tik pradžia. Per ateinančius metus abu miestai žada surengti šimtus koncertų, parodų ir festivalių. Vilniuje bus atidarytas naujas šiuolaikinio meno muziejus, o Lincas atvers naujo pritrenkiančio muziejaus „Ars Electronica“ pastato duris.

Lincas ir Vilnius – naujausi iš 39 Europos miestų, kuriems suteiktas kultūros sostinės vardas, gyvuojantis nuo 1985 m. Šiuo metu tokią garbę lydi ir 1,5 mln. eurų, skiriamų iš ES fondų. Daugelį buvusiųjų kultūros sostinių pastangos pateisinti šį vardą gerokai pakeitė – visų pirma iš esmės buvo pagerinta infrastruktūra. Lincas ir Vilnius pasirengimą pradėjo prieš kelis metus.

Vilnius – didžiausias Lietuvos miestas, turintis per pusę milijono gyventojų. Įkurtas XIV a. pradžioje Vilnius šimtmečiais buvo lietuvių, lenkų, rusų ir žydų kultūrų kryžkelė. Tačiau per Antrąjį pasaulinį karą žydų bendruomenė beveik išnaikinta, o sovietų valdžios metais miesto kultūrinis palikimas buvo toliau skurdinamas.

Lincas, kuriame gyvena apie 200 000 žmonių, nacistų valdžios metais iš mažo miestelio išaugo į pramonės miestą. Nacistai planavo paversti jį stambiu kultūros centru.

Šiais metais parodoje „Fiurerio kultūros sostinė“ galima išsamiai susipažinti su jų planais ir sužinoti, kokios įtakos nacistų valdymas turėjo regiono menui, muzikai ir literatūrai.

Lincas ir Vilnius estafetę perima iš Liverpulio (JK) ir Stavangerio (Norvegija) – 2008 m. kultūros sostinių.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos