Navigatsioonitee

Linnad teevad algust kogu aasta vältavate kultuuripidustustega - 07/01/2009

Uue aasta tulekut tähistavad inimesed vabaõhukontserdil Ilutulestikusümfooniat kuulamas © Linz09

Linz ja Vilnius tähistavad oma debüüti Euroopa kultuuripealinnadena.

31. detsembri keskööl hakkasid tuhanded paarid Austria linnas Linzis viini valsi taktis jalga keerutama. Mõned minutid hiljem alustasid sajad lauljad Doonau kallastel briti helilooga Orlando Gough'i teose „Ilutulestikusümfoonia” maailma esmaettekannet. See on teos, milles trummide ja trompetitena kasutatakse ilutulestikurakette.

Kuid 2009. aasta saabumine ei olnud pidustuste peamine põhjus. Peamiselt olid need seotud Linzi saamisega Euroopa kultuuripealinnaks DeutschEnglishfrançais.

Sel aastal jagab Linz English tiitlit koos Leedu pealinna Vilniusega DeutschEnglishfrançaislietuvių kalbapolski, kus uus aasta võeti vastu saksa kunstniku Gert Hofi muljetavaldava valgusetendusega.

Uue aasta omanäoline vastuvõtmine oli aga alles algus. Eesseisval aastal lubavad need kaks linna korraldada sadu kontserte, näitusi ja festivale. Vilniuses avatakse ka uus kaasaegse kunsti muuseum ning Linzis lisatakse sealsesse elektroonilise kunsti keskusesse rabav uus eksponaat.

Linzi ja Vilniuse lisandumisega on alates 1985. aastast kultuuripealinnaks kokku olnud 39 Euroopa linna. Praegu rahastab EL kultuuripealinnaks olemist 1,5 miljoni euroga. Paljud varasemad kultuuripealinnad on selle kogemuse tõttu läbi teinud suure muutuse. Sageli kaasneb selle staatusega infrastruktuuri laiaulatuslik täiustamine. Nii Linz kui ka Vilnius alustasid ettevalmistusi juba aastaid tagasi.

Rohkem kui poole miljoni elanikuga Vilnius on Leedu suurim linn. 14. sajandil asutatud Vilnius oli sajandeid leedu, poola, vene ja juudi kultuuri ristumiskoht. Teise maailmasõja ajal hävitati aga suur osa juudi kogukonnast ning linna kultuuripärandit laastati veelgi nõukogude võimu ajal.

Ligikaudu 200 000 elanikuga Linz kasvas väikelinnast tööstuslinnaks natside võimuloleku ajal, kes kavandasid selle muutmist suureks kultuurikeskuseks.

Sel aastal avalikustab need plaanid kriitilise uurimise eesmärgil näitus „Füüreri kultuuripealinn” ning selle raames esitatakse nägemus natside mõjust kõnealuse piirkonna kunstile, muusikale ja kirjandusele.

Linz ja Vilnius võtavad teatepulga üle 2008. aasta kultuuripealinnadelt - Liverpoolilt Ühendkuningriigis ja Stavangerilt Norras.

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad