Cesta

Linec a Vilnius zahájily letošní oslavy evropské kultury - 07/01/2009

Lidé poslouchají na Silvestra Raketovou symfonii pod širým nebem © Linz09

Linec a Vilnius se představují jako nová evropská hlavní města kultury.

O půlnoci 31. prosince 2008 se tisícovky dvojic v rakouském Linci roztančily za zvuku vídeňského valčíku. O pár minut později zazpívaly stovky pěvců seřazených na břehu Dunaje světovou premiéru „Raketové symfonie“, která je dílem britského skladatele Orlanda Gougha a během níž byl místo zvuku bubnů a trumpet použit ohňostroj.

Hlavním důvodem těchto fanfár však nebyl příchod nového roku 2009. Zazněly proto, že Linec se stává letošním evropským hlavním městem kultury DeutschEnglishfrançais.

O tento titul se Linec English dělí s hlavním městem Litvy Vilniusem DeutschEnglishfrançaislietuvių kalbapolski, které zahájilo nový rok nádhernou světelnou show od německého umělce Gerta Hofa.

Silvestrovské oslavy však byly pouhým začátkem. V nastávajícím roce slibují obě města stovky koncertů, výstav a festivalů. Ve Vilniusu bude rovněž otevřeno nové muzeum současného umění a Linec se pochlubí efektním rozšířením expozice ve svém středisku elektronického umění.

Linec a Vilnius jsou posledními z 39 evropských měst, kterým se od roku 1985 dostalo pocty být hlavními městy kultury (současně s touto poctou dostávají tato města z evropských fondů 1,5 milionu eur). Mnohým městům tato zkušenost prospěla, jelikož se často výrazně zlepší i jejich infrastruktura. Linec i Vilnius se začaly na tento rok připravovat již před mnoha lety.

Vilnius má více než půl milionu obyvatel a je tak největším městem Litvy. Byl založen na začátku 14. století a po staletí fungoval jako křižovatka litevské, polské, ruské a židovské kultury. Během 2. světové války však byla židovská komunita zdecimována a na kulturním dědictví města se také podepsala desetiletí sovětské nadvlády.

Linec, který má okolo 200 000 obyvatel, se během nacistické vlády rozrostl z provinčního městečka na velké průmyslové město. Nacisté ho chtěli přeměnit na významné kulturní středisko.

Letošní výstava pod názvem „Vůdcovo hlavní město kultury“ představuje tyto plány veřejnosti ke kritickému posouzení a poskytuje pohled na vliv nacismu na umění, hudbu a literaturu v tomto regionu.

Linec a Vilnius převzaly štafetu od britského Liverpoolu a norského Stavangeru, které byly hlavními městy kultury v roce 2008.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy