Navigācijas ceļš

Topošie tulkotāji rāda, ko prot - 28/11/2008

Meitene un zēns, kuri tulko.

Septiņpadsmitgadīgi skolēni no visas ES pārbauda savas tulkošanas prasmes.

“'Tulkošana ir Eiropas valoda”, teicis itāļu rakstnieks un intelektuālis Umberto Eko.

Šā gada 27. novembrī vairāk nekā 2000 skolēni piedalījās konkursā “Juvenes Translatores”. To rīko Eiropas Komisija vecāko klašu skolēniem visā Eiropas Savienībā.

Šajā pārbaudījumā sevi pierādīt vēlas skolas un skolēni no visdažādākajiem ES reģioniem — no Gvadelupas Karību jūrā līdz pat Kitilē aiz polārā loka. Skolnieki patiesi centās radīt tulkojumu, kas precīzi atspoguļo oriģināltekstu un skan raiti mērķvalodā.

Dalībnieki varēja izvēlēties jebkuru valodu pāri, tomēr viņiem ieteica tulkot dzimtajā valodā vai tajā valodā, kuru viņi pārvalda vislabāk, jo tikai tā var sasniegt izcilus rezultātus. Visi tulkojamie oriģinālteksti (tie bija 23 valodās) bija par aptuveni vienu un to pašu tematu, tomēr ne pilnīgi vienādi. Eiropas Komisijas tulkotāji novērtēs tulkojumus, proti, skolēnu spēju izvēlēties piemērotākos vārdus, rakstīt saistošā valodā un būt radošiem, risinot tulkošanas problēmas.

Konkursa “Juvenes Translatores” (latīņu val. “jaunie tulkotāji”) mērķis ir veicināt svešvalodu lietošanu ES un tulkošanas prasmes. Šis pasākums rosina interesi par valodu apguvi un tulkošanu, un dažas skolas pat ir nolēmušas rīkot pašas savus konkursus. Tāpat kā vairāki no pagājušā gada konkursa uzvarētājiem, daudzi šāgada dalībnieki ir no divvalodīgām ģimenēm. Divvalodība ir vērtība, kas ir pelnījusi īpašu atzinību.

Divdesmit septiņus uzvarētājus — tātad pa vienam uzvarētājam no katras ES dalībvalsts — uzaicinās aprīlī piedalīties apbalvošanā, kas notiks Briselē un kurā piedalīsies daudzvalodības komisārs Leonards Orbans. Skolēniem būs arī iespēja tikties ar Eiropas Komisijas tulkotājiem un vairāk uzzināt par viņu darbu. Pagājušajā gadā uzvarētājiem prieku sagādāja ne vien saņemtā atzinība, bet arī iespēja iepazīties ar citiem jaunajiem tulkotājiem un sazināties kopējā valodā.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites