Cesta

Budoucí překladatelé ukázali, co dokážou - 26/11/2008

Děvče a chlapec překládají

Sedmnáctiletí z celé EU si vyzkoušeli své překladatelské dovednosti.

Podle italského spisovatele a intelektuála Umberta Eca je překlad jazykem Evropy.

Ve čtvrtek 27. listopadu 2008 se více než 2 000 žáků zúčastnilo soutěže Juvenes Translatores, kterou pro mladé potenciální překladatele z celé EU organizuje Evropská komise.

Do soutěže se zapojili školy a žáci od ostrova Guadeloupe v Karibiku až po město Kittilä za severním polárním kruhem. Z České republiky to letos bylo 24 škol. Žáci se zapotili nad překladem, který měl být co nejvěrnější originálu a v cílovém jazyce znět co nejpřirozeněji.

Účastníci soutěže si mohli pro svůj překlad vybrat jakoukoli jazykovou dvojici, i když jim bylo doporučeno, aby překládali do svého mateřského jazyka nebo do jazyka, ve kterém se cítí nejjistější. Všech 23 jazykových verzí textů na překlad bylo na stejné všeobecné téma, ale nebyly identické. Překladatelé Komise oznámkují překlady na základě schopnosti účastníků používat správně odborné termíny, psát bez chyb a nacházet kreativní řešení pro problematické části textu.

Soutěž Juvenes Translatores (latinsky „mladí překladatelé“) se snaží podporovat používání cizích jazyků v Evropě a zejména pak překlad jako takový. Vzbuzuje zájem o výuku jazyků a překlad a některé školy se už rozhodly, že budou organizovat své vlastní soutěže. Podobně jako několik loňských vítězů pochází hodně žáků, kteří se soutěže zúčastnili letos, z dvoujazyčných rodin, což je velká přednost, která si zaslouží uznání.

V dubnu příštího roku bude 27 vítězů – jeden z každého členského státu – pozváno do Bruselu na slavnostní předávání cen, během kterého se budou moci setkat s komisařem pro mnohojazyčnost Leonardem Orbanem a později také s překladateli Komise, aby se dozvěděli více o jejich práci. Nejpříjemnější zážitkem pro loňské vítěze však kromě uznání bylo, že se mohli navzájem seznámit a hovořit společným jazykem.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy