Navigačný riadok

Pramene dejín, kultúry a umenia konečne na internete - 20/11/2008

Logo digitálnej knižnice © EK

EÚ otvára digitálnu knižnicu kultúrnych pokladov.

Nová digitálna knižnica EÚ prináša obrovský fond historických dokumentov, ojedinelých a vzácnych rukopisov, ako aj majstrovské umelecké diela na váš pracovný stôl.

Europeana je ambiciózny projekt, ktorý má svetu predstaviť európske dejiny, literatúru, umenie a vedu. 20. novembra boli na internete sprístupnené tri milióny výtvarných, textových, zvukových a obrazových diel, ku ktorým onedlho pribudnú ďalšie.

Medzi nimi sú aj noty Beethovenovej 9. symfónie, francúzska deklarácia práv človeka a občana z roku 1789, anglická Magna Charta, Danteho Božská komédia či Gutenbergovo vydanie biblie.

Europeana používateľom internetu umožňuje, aby po zadaní požiadavky prehľadali tisíce digitalizovaných zbierok z európskych múzeí, knižníc, národných archívov a audiovizuálnych zbierok vrátane parížskeho Louvru, múzea Rijks v Amsterdame a Britského múzea v Londýne. Len Francúzsky štátny audiovizuálny inštitút poskytol 80 000 nahrávok pochádzajúcich z 20. storočia, ktorých súčasťou je aj jedna z prvých reportáží nakrútená na bojovom poli vo Francúzsku v roku 1914.

„Ponúkli nám nesmierne množstvo diel, ďaleko viac, ako sme si predsavzali,“ povedal jeden zo spolupracovníkov projektu John Purday. „Chceli sme 2 milióny, a dostali sme 3.“ Ak do vyhľadávania zadáte napríklad Mozarta, knižnica vám ponúkne 1000 výsledkov vrátane jeho notových zápisov, listov a nahrávok.

Webové stránky sú bezplatné, preložené do 23 jazykov a nenárokujú si na autorské práva, čiže ich obsah si môže ktokoľvek stiahnuť pre osobnú potrebu.

„Stačí si predstaviť možnosti, ktoré knižnica dáva študentom, milovníkom umenia a vedcom, pokiaľ ide o on-line prístup, kombinovanie a vyhľadávanie kultúrnych pokladov všetkých členských krajín,“ povedal José Manuel Barroso, predseda Európskej komisie, ktorá projekt spolufinancuje.

Zatiaľ väčšina materiálov pochádza z Francúzska, Holandska a Spojeného kráľovstva. Očakáva sa, že v najbližších mesiacoch dodajú svoje zbierky Nemecko, Španielsko a Poľsko.

Knižnica by sa mala do roku 2010 rozšíriť na 10 miliónov položiek. A to je len začiatok. V Európe sa zatiaľ podarilo digitalizovať, čiže preniesť do formy, ktorú možno zobraziť na počítači, iba 1 % historických diel, dokumentov a kultúrnych artefaktov.

EÚ má v úmysle v budúcich dvoch rokoch investovať do sprístupnenia kultúrnych diel on-line 119 miliónov eur.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy