Ścieżka nawigacji

Historia, kultura i sztuka w sieci - 20/11/2008

Logo biblioteki cyfrowej © EC

UE otwiera bibliotekę cyfrową ze skarbami kultury.

Dzięki nowej bibliotece cyfrowej UE możemy, zasiadając przed ekranem komputera, odkrywać ogromną skarbnicę dokumentów historycznych, rzadkich i cennych rękopisów oraz wspaniałych dzieł sztuki.

Europeana to ambitny projekt prezentujący historię, literaturę, naukę i sztuki Europy. Od 20 listopada on-line dostępne są już trzy miliony obiektów – obrazów, tekstów, nagrań dźwiękowych i wideo – a wkrótce ich liczba powiększy się o kolejne miliony.

Zasoby te obejmują IX symfonię Ludwika van Beethovena, francuską Deklarację Praw Człowieka z 1789 r., angielską Wielką Kartę Swobód (Magna Carta), „Boską Komedię” Dantego i Biblię Gutenberga.

Europeana umożliwia internautom szybkie przeszukanie tysięcy zbiorów cyfrowych europejskich muzeów, bibliotek, archiwów krajowych i zbiorów audiowizualnych – w tym paryskiego Luwru, amsterdamskiego Rijksmuseum i londyńskiego Muzeumu Brytyjskiego. Sam Francuski Narodowy Instytut Sztuk Audiowizualnych (INA) dostarczył 80 tysięcy zapisów programów z XX wieku, w tym sekwencje zdjęciowe z pól bitew we Francji z 1914 r.

„Mieliśmy kłopot z powodu zbyt dużego wyboru materiałów, które nam zaoferowano i który znacznie przewyższał nasz cel” – powiedział zaangażowany w projekt John Purday. „Chcieliśmy dwa miliony, a dostaliśmy trzy.” Wynik wszukiwania dla słowa „Mozart” daje 1 000 trafień, są wśród nich partytury muzyczne, listy kompozytora i nagrania jego muzyki.

Korzystanie z tej dostępnej w 23 wersjach językowych strony internetowej jest bezpłatne i nie podlega prawom autorskim, co oznacza, że każdy może pobrać z niej materiał na własny użytek.

„Wystarczy wyobrazić sobie możliwości, jakie stwarza ona studentom, miłośnikom sztuki i badaczom. Mogą oni wyszukiwać w Internecie i porównywać skarby kultury ze wszystkich państw członkowskich” – powiedział José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, która współfinansuje ten projekt.

Większość dostarczonych dotychczas materiałów pochodzi z Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. W najbliższych miesiącach swoje materiały mają przekazać inne kraje – Niemcy, Hiszpania i Polska.

Do 2010 r. Europeana powinna zawierać 10 milionów pozycji. A jest to dopiero początek, bowiem w formacie cyfrowym jest dostępny jedynie 1 proc. historycznych prac, dokumentów i innych dzieł kultury z całej Europy.

UE planuje wydać 119 mln euro w ciągu następnych dwóch lat na zwiększenie dostępności on-line dorobku kulturowego.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki