Navigācijas ceļš

Vēsture, kultūra un māksla digitālā formātā - 20/11/2008

Digitālās bibliotēkas logotips © EC

ES atklāj kultūras bagātību digitālo bibliotēku.

Pateicoties ES jaunajai digitālajai bibliotēkai, jūs no sava datora varat piekļūt vēsturisku dokumentu, retu un vērtīgu manuskriptu un izmeklētu senlietu bagātībām.

“Europeana” ir vērienīgs projekts Eiropas vēstures, literatūras, mākslas un zinātnes popularizēšanai. Š. g. 20. novembrī tīmeklis kļuva bagātāks par trīs miljoniem kultūras liecību attēla, teksta, skaņas un video formātā, un drīz tām sekos miljoniem citu.

Bibliotēkā ir pieejama Bēthovena 9. simfonija, 1789. gada Francijas Cilvēktiesību deklarācija, Anglijas “Magna Charta” (Lielā brīvības harta), Dantes “Dievišķā komēdija” un Gūtenberga Bībele.

Ar vienu pašu vaicājumu interneta lietotāji bibliotēkā “Europeana” var piekļūt tūkstošiem digitalizētu kolekciju, kas atrodamas Eiropas muzejos, bibliotēkās, valstu arhīvos un audiovizuālajos krājumos, pat Parīzes Luvrā, Amsterdamas Nacionālajā muzejā un Londonas Britu muzejā. Francijas Nacionālais Audiovizuālais institūts vien sniedza 80 000 radio un televīzijas ierakstus, kas tapuši XX gadsimtā, t. sk. materiālus, kas uzņemti kinolentē 1914. gadā Francijas kaujaslaukos.

“Mums piedāvāja milzīgas bagātības, kas krietni pārsniedza sākumā iecerēto,” sacīja projekta darbinieks Džons Pērdejs. “Mēs cerējām uz 2 miljoniem. Saņēmām 3 miljonus.” Vaicājumam “Mocarts” būs 1000 rezultātu — partitūras, viņa vēstules un darbu atskaņojumi.

Tīmekļa vietne ir 23 valodās, tā ir bez maksas un bez autortiesību aizsardzības, tātad bibliotēkas materiālu var lejupielādēt personiskām vajadzībām.

“Tikai iedomājieties, kādas iespējas tā paver studentiem, mākslas cienītājiem un zinātniekiem, ļaujot elektroniski apskatīt, apkopot un meklēt visu dalībvalstu kultūras bagātības,” sajūsminājās Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu. Eiropas Komisija ir šī projekta līdzfinansētāja.

Līdz šim lielākā daļa darbu ir saņemti no Francijas, Nīderlandes un Lielbritānijas. Turpmākajos mēnešos darbus iesniegs arī citas valstis, proti, Vācija, Spānija un Polija.

Sagaidāms, ka 2010. gadā bibliotēka varēs lepoties ar 10 miljoniem darbu. Tas vēl nav viss. Pagaidām ir digitalizēts tikai 1% vēstures darbu, dokumentu un kultūras artefaktu, kuri atrodas Eiropā. Tas nozīmē, ka šie darbi ir pārvērsti tādā formātā, ka tos ir iespējams parādīt datora ekrānā.

Lai kultūras materiāls būtu pieejams tiešsaistē, ES plāno nākamo divu gadu laikā ieguldīt 119 miljonus eiro.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites