Navigatsioonitee

Ajalugu, kultuur ja kunst muutuvad digitaalseks - 20/11/2008

Digitaalraamatukogu logo © EC

EL avab kultuurivara sisaldava digitaalraamatukogu.

ELi uus digitaalraamatukogu toob suurel arvul ajaloolisi dokumente, haruldasi ja väärtuslikke käsikirju ning imeväärseid kunstiteoseid teie töölauale.

Europeana on ambitsioonikas projekt, mille eesmärk on tutvustada Euroopa ajalugu, kirjandust, kunsti ja teadust. Kolm miljonit kultuuriväärtusega ühikut (pilti, teksti, heli ja videot) on alates 20. novembrist Internetis kättesaadavad ning varsti lisandub neile veel miljoneid.

Kolme miljoni hulgas on näiteks Beethoveni 9. sümfoonia partituur, Prantsusmaa 1789. aasta inimõiguste deklaratsioon, Inglismaa Magna Carta, „Dante Jumalik komöödia” ning Gutenbergi piibel.

Europeana võimaldab Interneti kasutajatel ühe päringu abil otsida tuhandeid digiteeritud kollektsioone Euroopa muuseumidest, raamatukogudest, riigiarhiividest ja audiovisuaalkollektsioonidest, sealhulgas Louvre'ist Pariisis, Rijksmuseumist Amsterdamis ja Briti Muuseumist Londonis. Ainuüksi Prantsusmaa riiklik audiovisuaalasutus Institut National de l'Audiovisuel võimaldas juurdepääsu 80 000 ringhäälingusaatele, mis kajastavad 20. sajandi sündmusi alates esimestest kaadritest Prantsusmaa lahinguväljadelt 1914. aastal.

„Meile pakuti uskumatult rikkalikke materjale, mis ületasid suurelt meie ootused,” ütles projekti juures töötav John Purday. „Soovisime kahte miljonit, aga saime kolm.” Mozartiga seotud otsing annab 1 000 vastet, sealhulgas partituure, tema kirju ja teoste esitusi.

23-keelne veebisait on kõigile tasuta ning selle puhul ei kehti autoriõigused – igaüks võib materjali isiklikuks kasutamiseks alla laadida.

„Kujutlege vaid võimalusi, mida Europeana pakub üliõpilastele, kunstihuvilistele ja teadlastele, kes nüüdsest saavad kõigi liikmesriikide kultuurivara otse võrgus vaadata, ühendada ja otsida,” ütles Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso. Euroopa Komisjon on kõnealuse projekti kaasrahastaja.

Praegu on enamik pakutavatest materjalidest pärit Prantsusmaalt, Madalmaadest ja Ühendkuningriigist. Teised riigid, eelkõige Saksamaa, Hispaania ja Poola, annavad omapoolse panuse eeldatavasti järgmiste kuude jooksul.

Prognooside kohaselt on raamatukogus 2010. aastaks kümme miljonit ühikut. Ja see on alles algus – ainult 1 % Euroopas asuvatest ajaloolistest töödest, dokumentidest ja kunstiteostest on praeguseks digiteeritud. See tähendab, et need on ümber pandud vormi, mida on võimalik arvutiekraanil näidata.

EL kavatseb kahe järgmise aasta jooksul kulutada 119 miljonit eurot, et muuta kultuurimaterjal Internetis kättesaadavamaks.

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad