Ścieżka nawigacji

Cała naprzód! - 31/10/2008

Młodzi ludzie szorujący pokład żaglowca © WE

Dzięki unijnemu programowi „Młodzież” młodzi ludzie z dziewięciu krajów uczą się żeglować i wspólnie pracować.

Pochodzą z dziewięciu różnych krajów europejskich. Jedyną rzeczą, jaka łączyła ich wszystkich na początku wyprawy, była umiejętność pływania.

To nie był przypadek. 52 młodych ludzi przez sześć dni było członkami załogi żaglowca portugalskiej marynarki wojennej. Ta jedyna w swoim rodzaju wyprawa była okazją do sprawdzenia nie tylko tego, czy ma się zadatki na żeglarza, ale również swoich umiejętności współpracy z innymi uczestnikami rejsu.

Jest to jeden z 33 projektów konkurujących o nagrody English w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży (2–9 listopada). Projekty realizowane w ramach programu „Młodzież w działaniu” English, mają promować zrozumienie i tolerancję w stosunku do przedstawicieli innych kultur.

A przecież trudno o lepszy sposób, niż wspólna praca ludzi pochodzących z różnych krajów i środowisk na pokładzie jednego statku.

„Życie na pokładzie statku to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju: człowiek przebywa na ograniczonej powierzchni z grupą innych ludzi, w której każdy ma do odegrania istotną rolę w codziennym życiu”, mówi Alexandre Jacinto z H2O, portugalskiej organizacji młodzieżowej, która zorganizowała wyprawę. Alexandre wie, o czym mówi, ponieważ sam służył w portugalskiej marynarce wojennej.

Uczestnicy pochodzący z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Węgier, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Polski i Rumunii po pięciu dniach szkolenia na lądzie 18 września 2007 r. wypłynęli z portu w Lizbonie. Jak każda inna załoga, musieli szorować pokład, przygotowywać posiłki, wiązać węzły oraz uczyć się żeglowania.

Projekty to zaledwie jeden z punktów Europejskiego Tygodnia Młodzieży English – inicjatywy UE, która ma promować zaangażowanie obywatelskie wśród młodzieży. W dniach 2–9 listopada w miastach i miasteczkach w całej Europie odbędą się debaty, wykłady, koncerty, festiwale oraz wystawy.

Inicjatywa będzie również okazją do przypomnienia, że unijne programy na rzecz młodzieży są realizowane już od dwudziestu lat. Ponad półtora miliona młodych wzięło już udział w programach, takich jak wolontariat europejski English, zdobywając nowe umiejętności i doświadczenia międzykulturowe.

Weź udział w unijnych programach dla młodzieży English.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki