Ścieżka nawigacji

Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego - 25/09/2008

Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego, Saint Romain, Francja

Wyróżnienie przyznane interaktywnym warsztatom z zakresu konserwacji zabytków, w których wzięli udział młodociani przestępcy.

Wiele osób wie, że odbywające się co roku we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa Englishfrançais są okazją do odwiedzenia zabytków, które zwykle są niedostępne dla zwiedzających. To także dobra okazja, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dziedzictwo kulturowe może przyczyniać się do rozwoju nowoczesnego społeczeństwa.

Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego w Burgundii jest miejscem, którego zdjęcia można zobaczyć w wielu broszurach turystycznych dotyczących tego regionu Francji — malownicze zespoły starych kamiennych budowli stoją wśród pokrytych winoroślą pagórków, dachy domów pokrywa czarna błyszcząca płytka łupkowa, a ściany — dekoracyjna świeża zaprawa wapienna w kolorach ochry i rdzy.

Jednak domy te nie zawsze miały tak zadbany wygląd. Porzucone w latach 70-tych przez winiarzy, zaczęły popadać w ruinę: dachy pochyliły się, a ściany rozpadały. Później jednak w projekt stopniowego odnawiania tych budowli zaangażowały się setki ochotników, a wśród nich młodociani przestępcy. I to właśnie dlatego, a nie tylko z powodu historii czy architektury, właśnie ten ośrodek kultury został wyróżniony w ramach tegorocznych obchodów europejskich dni dziedzictwa kulturowego.

Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego w Saint Romain nie jest odosobnionym przykładem. Inne wyróżnione projekty English to przebudowa na blok mieszkalny estońskiej fabryki z czasów sowieckich oraz brytyjski program mający na celu zaangażowanie mniejszości etnicznych w działania związane z dziedzictwem kulturowym. Szacuje się, że podczas Europejskich Dni Dziedzictwa 20 milionów osób odwiedzi ponad 30 tys. zabytków.

Serge Grappin, doradca edukacyjny pracujący w Ośrodku Dziedzictwa kulturowego uważa, że pielęgnowanie historii to nie tylko renowacja katedr i zamków. To również szansa na rozpoczęcie nowego życia dla osób potrzebujących pomocy. Serge przez 10 lat zbierał fundusze na zakup opuszczonych budowli i od 30 lat nadzoruje ich renowację.

Wielu wolontariuszy to młodzi ludzie, którzy popełnili różne przestępstwa, od nielegalnego spożywania narkotyków po napad z bronią w ręku. Wspólnie ze swoimi nauczycielami spędzili w ośrodku dwa tygodnie, pracując ze studentami.

Dzięki pracy w ośrodku wolontariusze nabywają nowe umiejętności – zarówno społeczne, jak i techniczne – które pomagają im odciąć się od swojej kryminalnej przeszłości. Widząc, jak bardzo miejscowa ludność docenia ich pracę, odzyskują również poczucie własnej wartości. Niektórzy z nich już nawet wybrali zawód związany z konserwacją zabytków.

Serge uważa, że praca nad pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego to doskonała metoda edukacyjna i wychowawcza. „Rekonstruując zabytkowe obiekty, ci młodzi ludzie stopniowo odbudowują swoje własne życie.”

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki