Naršymo kelias

Atsigręžti į praeitį - 25/09/2008

Paveldo namai Burgundijoje (Prancūzija)

Istorinių paminklų išsaugojimo praktinio mokymo centras giriamas už darbą su jaunais įstatymų pažeidėjais

Daug žmonių žino, kad per kiekvieną rugsėjį vykstančias Europos paveldo dienas Englishfrançais galima aplankyti paminklus ir vietas, į kurias lankytojai paprastai neįleidžiami. Bet šios dienos – tai ir galimybė sužinoti, kaip kultūros paveldas gali būti padarytas aktualus šiuolaikinei visuomenei.

Pavyzdžiui, Paveldo namų nuotrauka dažnai pateikiama turistams skirtose knygelėse apie Burgundiją (Prancūzijos provincija). Tai žavingas senų akmeninių pastatų kompleksas, glūdintis tarp besidriekiančių vynuogynų. Pastatų stogai padengti blizgiu juodu šiferiu, o sienos – neseniai sutvirtinta ochros ir rūdžių spalvos kalkakmenio mozaika.

Šie pastatai ne visuomet buvo tokie gražūs. XX a. aštuntajame dešimtmetyje po to, kai iš jų išsikėlė vyndariai, pastatų stogai įlinko, o nuo sienų byrėjo tinkas. Bet po to juos po truputį ėmė atstatinėti šimtai savanorių, iš kurių daugelis buvo jauni įstatymų pažeidėjai. Būtent dėl to – labiau nei dėl pastatų istorijos ar architektūros – tampa aišku, kodėl centras pelnė pagyrimų šiemet minint Europos paveldo dienas.

Sen Romeno Paveldo namai – nevienintelis pavyzdys. Kiti įspūdingi projektai PDFEnglish – Estijoje įsikūrusi ir daugiabučiu paversta sovietinio laikotarpio gamykla ir Jungtinės Karalystės programa, kurios tikslas – įtraukti etnines mažumas į veiklą, susijusią su kultūros paveldu. Spėjama, kad per Europos paveldo dienas maždaug 20 milijonų žmonių aplankys daugiau kaip 30 000 paminklų ir kitų vietų.

Paveldo namų patarėjo švietimo klausimais Serge'o Grappino nuomone, istorinių paminklų išsaugojimas – ne tik bažnyčių ir pilių atnaujinimas. Tai ir galimybė pradėti gyventi iš naujo. 10 metų jis rinko pinigus apleistiems pastatams išpirkti. Daugiau nei tris dešimtmečius jis prižiūrėjo jų atstatymą – ir šis darbas tebevyksta.

Daug savanorių yra jaunuoliai, pažeidę įvairius įstatymus – neteisėtai naudoję narkotikus ar įvykdę ginkluotus užpuolimus. Centre su savo mokytojais jie praleido dvi savaites ir dirbo kartu su įprastais studentais.

Dirbdami savanoriai įgyja ir socialinių, ir praktinių įgūdžių, o tai padeda jiems atitrūkti nuo kriminalinės praeities. Be to, matydami, kaip vietos gyventojai vertina jų darbą, jie ima pasitikėti savimi. Kai kurie iš jų net toliau dirba istorinių paminklų išsaugojimo srities darbą.

„Paveldas – ypatinga mokymo priemonė, – teigia S. Grappinas. – Atnaujinti ne tik namai – atsinaujino ir juos atkūrę jaunuoliai.“

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos