Navigatsioonitee

Toetudes minevikule - 25/09/2008

Pärimusmaja, Burgundia, Prantsusmaa

Ajaloo säilitamisega tegelevat ja praktilist õpet pakkuvat keskust kiidetakse alaealiste õigusrikkujatega tehtud töö eest.

Paljud inimesed teavad iga aasta septembris toimuvaid Euroopa muinsuskaitsepäevi Englishfrançais kui võimalust külastada mälestusmärke ja kultuuriväärtusega paiku, mis on tavaliselt avalikkusele suletud. Kuid kõnealuste päevade raames on inimestel võimalus ka teada saada, kuidas kultuuripärandit saab kaasaegse ühiskonna jaoks asjakohaseks muuta.

Näiteks on Prantsusmaa provintsi Burgundiat tutvustavates turismibrošüürides sageli Pärimusmaja pilt. See kujutab endast armsate vanade kivihoonete kompleksi, mis asub looklevate viinamarjaistanduste rüpes. Katusekivid on mustast läikivast kiltkivist ning seinu kaunistab värskelt mörditud ookri- ja roostevärvi lubjakivist mosaiik.

Need ehitised ei ole aga alati olnud nii hea väljanägemisega kui praegu. Pärast seda, kui veinivalmistajad kõnealustest majadest 1970ndatel aastatel lahkusid, olid katused alla varisemas ja seinad kokku kukkumas. Kuid alates sellest ajast on neid ehitisi restaureerinud sajad vabatahtlikud, nende hulgas ka paljud alaealised korrarikkujad. Ning selle ajaloost või arhitektuurist enam selgitab just see tõsiasja, miks keskust käesoleva aasta Euroopa muinsuskaitsepäevade raames kiidetakse.

Pärimusmaja Saint Romainis ei ole ainus näide. Muude märkimisväärsete projektide PDFEnglish hulka kuuluvad ka korterelamuks ümber ehitatud nõukogudeaegne tehas Eestis ja Ühendkuningriigi programm, mis hõlmab rahvusvähemuste kaasamist kultuuripärandisse. Prognooside kohaselt külastab Euroopa muinsuskaitsepäevade raames enam kui 30 000 mälestusmärki ja kultuuriväärtusega paika ligikaudu 20 miljonit inimest.

Pärimusmaja haridusnõuniku Serge Grappini jaoks ei ole ajaloo säilitamine mitte üksnes katedraalide ja losside renoveerimine. See on seotud ka elude taastamisega. Ta kogus kümne aasta jooksul raha, et osta need mahajäetud majad ning on juhendanud nende restaureerimist enam kui kolme aastakümne vältel. See töö on veel pooleli.

Paljud vabatahtlikud on noored, kes on toime pannud õigusrikkumisi, mis on seotud ebaseaduslike narkootikumide või lausa relvastatud rünnakutega. Nad veedavad keskuses koos oma õpetajatega kaks nädalat ning töötavad kõrvuti tavaliste õpilastega.

Selle töö abil omandavad vabatahtlikud oskusi (nii sotsiaalseid kui ka praktilisi), mis aitavad neil oma kriminaalsest minevikust eemalduda. Nähes, kui palju kohalikud nende töö tulemust hindavad, tõuseb nende enesehinnang. Mõned neist on isegi valinud ajaloo säilitamisega seotud karjääri.

„Pärand on imeline koolitusvahend,” ütleb hr Grappin. „Majad ärkasid uuele elule ning sama juhtus ka noorukitega.”

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad