Cesta

Kulturní dědictví inspiruje k budování současnosti - 25/09/2008

Dům kulturního bohatství, Burgundsko, Francie

Praktické školicí středisko bylo oceněno za práci s mladými delikventy.

Každoroční zářijové Dny evropského dědictví Englishfrançais jsou pro mnohé příležitostí k návštěvě památek a významných míst, jež obvykle nejsou přístupné veřejnosti. Zároveň však návštěvníkům umožňují vidět, jak lze propojit kulturní dědictví s moderní společností.

V turistických brožurách z francouzského Burgundska je například často uváděn Dům kulturního dědictví, což je nádherný soubor starých kamenných budov, který obklopují zvlněné vinice. Střechy pokrývá lesklá černá břidlice a čerstvě omítnuté zdi tvoří mozaika vápence v barvě okru a rzi.

Takhle pěkně to tady ale nevypadalo vždy. Od sedmdesátých let, kdy budovy opustili vinaři, se střechy propadaly a zdi bořily. Nyní však budovy postupně restaurují stovky mladých lidí, přičemž mnozí z nich jsou bývalí pachatelé trestných činů. A právě tato skutečnost, spíše než historie a architektura, je důvodem k ocenění v rámci letošních oslav evropského kulturního dědictví.

Dům kulturního dědictví v Saint Romain však není jediným příkladem. K dalším vynikajícím projektůmPDFEnglish patří například estonská továrna pocházející ze sovětské éry, přestavěná na bytový dům, a britský program, který do ochrany kulturního dědictví zapojuje etnické menšiny. Očekává se, že při Dnech kulturního dědictví navštíví 20 milionů lidí více než 30 000 památek a významných míst.

Pro Serga Grappina, vzdělávacího poradce Domu kulturního dědictví, nepředstavuje ochrana historických památek pouze renovaci katedrál a hradů. Jedná se i o nápravu životů. Deset let sháněl peníze na zakoupení opuštěných budov a nyní se již tři desetiletí věnuje jejich restaurování.

Mnoho mladých lidí, kteří zde pracují, spáchalo různé trestné činy, od užívání drog až po ozbrojené přepadení. Společně se svými učiteli stráví ve středisku dva týdny a pracují s ostatními studenty.

Dobrovolníci svou prací získávají sociální i praktické dovednosti, které jim pomáhají překonat jejich kriminální minulost. Získávají také sebevědomí, když vidí, jak si místní obyvatelé jejich práce cení. Někteří z nich se dokonce stali restaurátory.

„Kulturní dědictví je neobyčejným vzdělávacím nástrojem,“ říká Serge Grappin a dodává: „Obnovou prošly nejen tyto domy, ale i naše mládež.“

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy