Navigačný riadok

Grafický dizajnér za počítačom

Prvá súťaž zručností organizovaná pod hlavičkou EÚ poukázala na skutočnosť, že na európskom pracovnom trhu chýbajú zruční pracovníci.

Viac ako 400 mladých ľudí z 30 krajín si zmeralo sily v rámci súťaže EuroSkills 2008 English, určenej pre študentov a čerstvých absolventov odborných škôl či učňoviek a programov odbornej prípravy. Odhaduje sa, že toto podujatie uskutočnené v Rotterdame 18. až 20. septembra pritiahlo 40 000 návštevníkov.

Súčasťou boli ukážky desiatok povolaní – od tradičných remesiel ako tesárstva a murárskych prác po povolania informačného veku, ako sú robotika a vytváranie webových stránok. Každé z týchto rôznych povolaní potrebuje odborne zdatných pracovníkov, ktorých na pracovnom trhu nenájdete ľahko.

Viaceré členské štáty EÚ organizujú súťaže zručností, ale toto podujatie bolo prvým na európskej úrovni. EÚ prispela aj finančne s cieľom podporiť a zviditeľniť najlepších a zvýšiť kredit odborného vzdelávania a prípravy.

Podľa najnovšej prognózy PDFEnglish sa očakáva, že hospodárstvo EÚ vytvorí v nasledujúcich ôsmych rokoch okolo 13 miliónov pracovných miest. V súčasnosti sa však aj na základné pozície vyžaduje značná úroveň vedomostí a spoločnosti môžu mať ťažkosti pri ich obsadzovaní. Pracovnej sily neustále ubúda a starne a aj v oblastiach, kde je dostatok pracovníkov, títo nie vždy majú požadovanú kvalifikáciu.

Na podujatí v Rotterdame nebola o zručných pracovníkov núdza. Veľa z nich sa už na podobných súťažiach zúčastnilo vo svojich krajinách a po celom svete. Dániel Bolla, elektrotechnik z Maďarska, vyhral v minulom roku dve súťaže vo svojej krajine a takisto sa skvele umiestnil na súťaži WorldSkills v Japonsku. Špecializuje sa na mechatroniku, mix medzi mechanikou a elektrotechnikou.

„Mechatronika je prierezová zručnosť,“ hovorí Dániel. „Mám rád elektrotechniku, informačné technológie a takisto pneumatiku. Mechatronika predstavuje ich kombináciu.“

Podujatie, ktoré bolo tak trochu súťažou a tak trochu veľtrhom, bolo príležitosťou na nadviazanie kontaktov s možnými zamestnávateľmi a získanie informácií o odborných školách a školiacich programoch. Návštevníci si mohli pozrieť súťažiacich pri práci a vlastnoručne si vyskúšať pichanie injekcií, výrobu batohu, zváranie menovky či programovanie robota.

Ak ste to nestihli, nezúfajte – organizátori zamýšľajú spraviť z EuroSkills pravidelné podujatie, konané každé dva roky zakaždým v inej krajine.

K ďalším iniciatívam EÚ na podporu odborného vzdelávania patrí konferencia o učňovstve DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano , ktorá sa uskutoční v októbri v Paríži. Konferencia je súčasťou snáh o vytvorenie európskeho výmenného programu pre učňov.

Leonardo da Vinci – program EÚ pre odborné vzdelávanie a prípravu English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy