Ścieżka nawigacji

Sprawdzian umiejętności - 22/09/2008

Grafik przed ekranem komputera

Pierwszy europejski konkurs umiejętności zawodowych zwraca uwagę na niedobór wykwalifikowanych pracowników na unijnym rynku pracy.

Ponad 400 młodych ludzi z 30 krajów stanęło do rywalizacji w ramach konkursu EuroSkills 2008 English, otwartego dla wszystkich uczniów, studentów, absolwentów szkół zawodowych i programów szkoleniowych. Odbywające się w dniach 18─20 września br. w Rotterdamie finały EuroSkills 2008 przyciągnęły około 40 tys. gości.

Konkurować można było w dziesiątkach kategorii zawodowych, począwszy od tradycyjnych zawodów rzemieślniczych, takich jak np. stolarka i murarka, po zawody doby komputeryzacji, takie jak np. robotyka i projektowanie stron internetowych. W tych wszystkich branżach zawodowych istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, o których nie jest łatwo na dzisiejszym rynku pracy.

Wiele krajów UE organizowało już konkursy umiejętności zawodowych, jednak po raz pierwszy tego rodzaju wydarzenie odbyło się na szczeblu europejskim. Impreza została sfinansowana ze środków UE, która stara się propagować osiąganie jak najlepszych wyników i podnosić poziom kształcenia i szkolenia zawodowego.

Zgodnie z najnowszymi prognozami PDFEnglish oczekuje się, że w następnych ośmiu latach wzrost gospodarczy w UE przyczyni się do powstania około 13 milionów nowych miejsc pracy. Tymczasem nawet prace na podstawowych stanowiskach wymagają znacznego poziomu wiedzy specjalistycznej, a firmom nierzadko trudno jest je obsadzić odpowiednimi pracownikami. Społeczeństwo starzeje się i kurczą się zasoby siły roboczej, a nawet tam, gdzie podaż pracowników jest wystarczająca, nie zawsze posiadają oni wymagane kwalifikacje.

Podczas imprezy w Rotterdamie nie narzekano na brak wykwalifikowanych pracowników. Wielu z nich brało już udział w podobnych zawodach organizowanych na szczeblu krajowym lub światowym. Dáneil Bolla, technik inżynier z Węgier, dwukrotnie zwyciężył w zeszłorocznych eliminacjach krajowych i odniósł znaczny sukces w światowym konkursie umiejętności zawodowych ─ WorldSkills, który odbył się w Japonii. Specjalizacją Dáneila jest mechatronika, czyli nauka łącząca wiedzę z zakresu mechaniki i elektroniki.

Jak sam przyznaje „Mechatronika wymaga kompleksowych umiejętności. Lubię elektronikę, informatykę i pneumatykę, a mechatronika to połączenie umiejętności w tych dziedzinach.”

W ramach imprezy w Rotterdamie odbyły się również targi pracy, które stanowiły okazję do nawiązania kontaktów z potencjalnymi pracodawcami oraz zapoznania się z  ofertą szkół zawodowych i programów szkoleniowych. Goście mogli przyglądać się uczestnikom konkursu przy pracy i spróbować swoich sił w robieniu zastrzyku, szyciu plecaka, zgrzewaniu metek czy programowaniu robota.

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy przegapili udział w tegorocznej edycji konkursu: EuroSkills będzie odbywać się co dwa lata w różnych krajach.

W październiku w Paryżu odbędzie się kolejna inicjatywa UE promująca kształcenie zawodowe ─ konferencja dla praktykantów DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano . Wpisuje się ona w starania UE na rzecz stworzenia europejskiego programu wymiany praktykantów.

Leonardo da Vinci – program UE w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki