Cesta

Grafik sedí před obrazovkou počítače

První evropská soutěž řemeslných dovedností zdůraznila nedostatek dovedností na evropském trhu pracovních sil.

Více než 400 studentů a čerstvých absolventů odborných škol a programů školení z 30 zemí Evropy se zúčastnilo soutěže EuroSkills 2008 English. Soutěž se konala v Rotterdamu ve dnech 18. až 20. září a přilákala přibližně 40 000 návštěvníků.

K vidění byly desítky řemesel od tradičních, jako jsou tesařství a zednictví, až po „řemesla“ informačního věku, jako třeba robotika a tvorba internetových stránek (web design). Všechny tyto obory potřebují kvalifikované pracovníky, které je na dnešním trhu pracovních sil čím dál tím těžší najít.

Řada zemí Evropské unie už soutěže dovedností organizovala, avšak toto bylo poprvé, kdy byla podobná akce organizována na evropské úrovni. Soutěž byla financována z EU, která chce tímto způsobem podporovat vynikající úroveň a zvýšit profil odborného vzdělávání.

Podle nejnovější předpovědi PDFEnglish vytvoří ekonomika EU v příštích osmi letech okolo 13 milionů nových pracovních míst. V dnešní době však i obyčejná pracovní místa vyžadují značné znalosti, a proto mohou mít některé firmy potíže najít na tato místa kvalifikované pracovníky. Pracovních sil ubývá a stárnou, a i když je někde dostatek zaměstnanců, ne vždy mají tu správnou kvalifikaci.

Soutěže v Rotterdamu se však zúčastnilo hodně kvalifikovaných pracovníků. Řada z nich se už zúčastnila podobných soutěží ve své domovské zemi i v zahraničí. Dániel Bolla, strojírenský mechanik z Maďarska, vyhrál loni dvě soutěže ve své zemi a dařilo se mu také na celosvětové soutěži WorldSkills v Japonsku. Specializuje se na mechatroniku, což je kříženec mechaniky a elektrotechniky.

„Mechatronika vyžaduje komplexní dovednosti,“ uvedl Dániel Bolla. „Mám rad elektroniku, informační technologie a také nauku o plynech a mechatronika je směsicí těchto dovedností.“

Tato akce, která byla napůl soutěží a napůl veletrhem práce, byla příležitostí k navázání kontaktu s potenciálními zaměstnavateli a získání informací o nabídce odborných škol a programů odborné přípravy. Návštěvníci měli možnost pozorovat soutěžící při práci a vyzkoušet si, jak se třeba dává injekce, šije batoh, přivařuje jmenovka a programuje robot.

Pokud jste první EuroSkills v Rotterdamu propásli, nezoufejte, protože organizátoři chtějí, aby se soutěž konala každé dva roky vždy v jiném státě.

Další z iniciativ EU v oblasti odborného vzdělávání bude konference pro učně DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano , která se uskuteční v říjnu v Paříživ rámci úsilí o vytvoření evropského výměnného programu pro učně.

Leonardo da Vinci – program EU pro odborné vzdělávání English .

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy