Ścieżka nawigacji

Znajomość języków ułatwia życie - 18/09/2008

Osoby ze słuchawkami na uszach w laboratorium językowym

Zaniepokojona niewystarczającą znajomością języków obcych, Komisja wspiera naukę języków wśród dzieci i dorosłych.

Czy myśleli Państwo kiedyś o rozpoczęciu nauki języka bułgarskiego? A może maltańskiego albo irlandzkiego? W UE liczącej 23 języki urzędowe i ponad 60 innych powszechnie używanych wybór jest duży.

Jednak pomimo tej różnorodności językowej, tylko co drugi obywatel Unii Europejskiej potrafi poprowadzić rozmowę w języku obcym. Stanowi to duży problem w dobie współczesnej gospodarki światowej.

Dlatego też w swym nowym komunikacie Komisja wzywa do rozwiązania tego problemu na szczeblu UE, wychodząc z założenia, że uczenie się języków obcych jest procesem, który trwa całe życie i nie kończy się wraz z nauką w szkole.

Należy stworzyć możliwości nauki języków obcych w późniejszym okresie życia, zarówno w ramach programów szkolenia zawodowego, jak i kształcenia ustawicznego. Dla Europejczyków idealnie byłoby, gdyby oprócz języka ojczystego uczyli się jeszcze przynajmniej dwóch języków.

Znajomość języków obcych ma zasadnicze znaczenie dla współczesnej gospodarki. Z badania zleconego przez UE EnglishfrançaisRomâna wynika, że wiele małych i średnich firm traci szanse biznesowe w wyniku przeszkód w porozumiewaniu się. Osoby zajmujące się rekrutacją twierdzą, że trudno jest obsadzić stanowiska pracy, w której wymagana jest znajomość języków obcych. Zapotrzebowanie istnieje nie tylko na język angielski. Wraz z rozwojem firm prowadzących interesy na całym świecie, rośnie zapotrzebowanie na inne języki, m.in. język rosyjski i niemiecki (w Europie Wschodniej), francuski (w Afryce) i hiszpański (w Ameryce Łacińskiej). W ostatnich latach, wraz z przystąpieniem do UE 12 nowych państw członkowskich, potrzeby językowe jeszcze bardziej wzrosły. Wraz z rozszerzeniem liczba języków urzędowych zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Znajomość języków obcych nie tylko podnosi konkurencyjność UE, lecz także pomaga jej obywatelom lepiej wykorzystać możliwości kulturowe i społeczne związane z integracją europejską. 26 września w Europejskim Dniu Języków UE świętuje swoją różnorodność językową. W tym dniu w państwach członkowskich odbędzie się wiele wydarzeń, których tematem przewodnim będzie różnorodność językowa postrzegana jako pomost łączący kultury.

Ponadto w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego Komisja zorganizowała liczne debaty poświęcone wielojęzyczności EnglishfrançaisDeutsch w Europie. Podczas ostatniej wrześniowej debaty w Brukseli zastanawiano się, czy wielojęzyczność stanowi dla UE element wzbogacający czy raczej jest źródłem napięć.

Aby wspierać naukę języków obcych i umiejętność porozumiewania się, Komisja organizuje w tym roku konkurs na najlepszy przekład dla 17-latków.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki