Navigačný riadok

Práva detí sú aj ich vecou - 08/09/2008

Umelecké kresby detí pri rôznych aktivitách (pri speve, pri futbale, v obleku)

Ako súčasť kampane na propagáciu práv detí je pre deti a mládež pripravená súťaž o najkrajší plagát. Na víťazov čakajú rôzne ceny a výlet do Bruselu.

Ústrednou témou tohto ročníka súťaže je myšlienka, že deti majú právo na ochranu pred tým, aby boli zneužívané a zanedbávané. Úlohou účastníkov súťaže je navrhnúť plagát vyjadrujúci túto myšlienku.

Komisia dúfa, že súťaž rozprúdi diskusiu detí a mladých o tom, za akých okolností môžu a mali by požiadať o pomoc. Na podnietenie spoločných úvah je súťaž organizovaná pre dve vekové kategórie (10 až 14 a 15 až 18 ročných) a účastníci musia pracovať v aspoň 4-člennom tíme. Pre dospelých, ktorí chcú aktívne pomáhať, sú pripravené učebné príručky.

Tento rok sa uskutočňuje už tretí ročník tejto súťaže, pričom v minulom roku sa prihlásilo viac ako 6000 účastníkov (trojnásobok počtu z roku 2006).

Príspevky najskôr prejdú vnútroštátnym kolom, v rámci ktorého sa ocenenia udelia vo všetkých krajinách súčasne 20. novembra pri príležitosti medzinárodného dňa práv detí.

Národní víťazi postúpia do druhého kola a zmerajú si sily na európskej úrovni. V decembri sa tri najlepšie tímy z každej vekovej kategórie zúčastnia na slávnostnom udeľovaní cien v Bruseli. V rámci programu navštívia európske inštitúcie a prehliadnu si Brusel.

Víťazné plagáty budú zobrazené na internetových stránkach EÚ a úradov Komisie v jednotlivých krajinách. Komisia ich v budúcnosti môže využiť na európske kampane za práva detí.

Súťaž je súčasťou širšej snahy EÚ o zaistenie bezpečného prostredia pre nerušený rast detí. Ďalšie opatrenia sa zameriavajú na:

  • zvýšenie bezpečnosti internetu. Zaviedol sa mechanizmus na blokovanie on-line nákupov detskej pornografie;
  • presadenie ochrany detí medzi priority všetkých jej vnútorných a vonkajších politík;
  • boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí. Opatrenia zahŕňajú aj núdzovú linku EnglishPDF pre nezvestné deti.

 

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy