Ścieżka nawigacji

Dzieci mają prawo poznać swoje prawa - 08/09/2008

Rysunki przedstawiające dzieci, śpiewające, grające w piłkę nożną, ubrane w mundurki

W ramach kampanii promującej prawa dziecka młodzież może wziąć udział w konkursie na najlepszy plakat. Na zwycięzców czekają nagrody i wycieczka do Brukseli.

Tematem tegorocznego konkursu jest prawo dzieci do specjalnej ochrony przed nadużyciami oraz zaniedbaniem. Takie przesłanie mają zawierać plakaty przygotowane przez uczestników konkursu.

Komisja ma nadzieję, że konkurs zachęci dzieci do rozmów o tym, w jakich okolicznościach mogą i powinny szukać pomocy. Aby zachęcić do wspólnych przemyśleń, uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy wiekowe (10–14 lat i 15–18 lat) i będą musieli pracować w zespołach złożonych przynajmniej z czterech osób. Dla dorosłych, którzy chcieliby opiekować się młodymi uczestnikami konkursu, przygotowano specjalne zestawy edukacyjne.

To już trzecia z kolei edycja konkursu. W zeszłym roku w konkursie udział wzięło ponad 6 tys. uczestników (trzykrotnie więcej niż w 2006 r.).

Prace będą najpierw oceniane na szczeblu krajowym, a ceremonie rozdania nagród, odbędą się we wszystkich państwach członkowskich 20 listopada, czyli w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka.

Następnie w drugiej rundzie konkursu prace nagrodzone w poszczególnych krajach zostaną poddane ponownej ocenie na szczeblu europejskim. W grudniu trzy zwycięskie zespoły z każdej grupy wiekowej zostaną zaproszone do Brukseli na zwiedzanie miasta i instytucji europejskich oraz na ceremonię rozdania nagród.

Najlepsze plakaty będzie można zobaczyć na stronach internetowych przedstawicielstw Komisji w państwach członkowskich UE oraz w portalu Europa. Być może zostaną też wykorzystane w przyszłych kampaniach dotyczących obrony praw dziecka.

Konkurs wpisuje się w ramy szerszych wysiłków UE na rzecz zapewnienia, aby dzieci dorastały w poczuciu bezpieczeństwa i nie doznawały krzywd.Pozostałe działania mają na celu:

  • zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z Internetu przez dzieci. Istnieje już mechanizm blokujący zakupy on-line pornografii dziecięcej;
  • sprawienie, aby kwestia ochrony dzieci miała priorytetowe znaczenie na całym świecie;
  • zwalczanie handlu ludźmi i seksualnego wykorzystywania dzieci. W ramach tego działania wprowadzono telefon alarmowy EnglishPDF – telefon zaufania w sprawie zaginionych dzieci.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki