Navigačný riadok

Predĺženie ochrany práv hudobníkov - 23/07/2008

Bubeník a trubkár na lodi

Cieľom nového návrhu Komisie je zaistiť, aby mali interpreti finančný prospech zo svojich debutových diel aj dlho po ich prvom predaji.

Niektorí z najväčších európskych spevákov nám prinášajú svoje umenie po desaťročia. Cliff Richard, Charles Aznavour, Nana Mouskouri a Julio Iglesias vystupujú takmer polstoročie. Súčasná úprava zabezpečuje ochranu práv len počas 50 rokov, t. j. spevák prestane dostávať tantiémy za svoje rané vystúpenia v období, keď ich môže najviac potrebovať.

Návrh by interpretom zaistil dodatočný ročný príjem 150 – 2000 eur ročne. Pre umelcov, ktorí plnia štadióny, to síce nemusí znamenať veľa, ale pre hudobníkov, ktorí sú za jednotlivé nahrávky platení jednorázovo, by návrh predstavoval podstatné zlepšenie ich finančnej situácie.

V návrhu Komisie sa počíta s predĺžením obdobia ochrany DeutschEnglishfrançais zaznamenaných umeleckých výkonov a samotného zvukového záznamu z 50 na 95 rokov. Táto zmena právnej úpravy bude prínosom nielen pre výkonných umelcov, ale aj pre výrobcov zvukových záznamov. Zakaždým, keď nahrávka zaznie v rádiu alebo na verejných miestach, akými sú bary a nákupné centrá, dostanú obe strany tantiémy.

Vďaka 95-ročnému obdobiu ochrany sa zmenší náhly pokles príjmov, s ktorým sa niektorí interpreti stretávajú v staršom veku, a zosúladí sa právna úprava práv hudobníkov a autorov. Lepšie zaistenie príjmov by malo zabezpečiť, že speváci radšej ostanú v Európe, než aby sa presťahovali do krajín s prísnejšou autorskoprávnou legislatívou.

Ochrana autorských práv bude predĺžená aj v prípade hudby, ktorá má viac ako dvoch autorov, čo sa týka väčšiny hudobných diel. Takéto diela prestanú byť chránené až po 70 rokoch od smrti posledného z autorov.

K návrhu je pripojená konzultácia o autorskom práve v znalostnej spoločnosti PDFDeutschEnglishfrançais, v ktorej sa analyzuje, ako čo najlepšie šíriť v digitalizovanom svete informácie prospešné pre hospodárstvo. Konzultácia odpovie na otázku, či súčasná autorskoprávna legislatíva predstavuje dostatočnú ochranu tzv. znalostných výrobkov (napr. výsledky vedeckého výskumu) a či sú autori a vydavatelia nabádaní k šíreniu takýchto znalostí.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy