Ścieżka nawigacji

Wydłużenie okresu ochrony praw autorskich dla muzyków - 23/07/2008

Perkusista i trębacz w łódce

Komisja przedstawiła projekt przepisów służących temu, aby artyści nadal uzyskiwali korzyści finansowe ze swoich najwcześniejszych nagrań, które trafiły na rynek wiele lat temu.

Najbardziej cenieni piosenkarze w Europie umilają nam czas już od kilku dziesięcioleci. Cliff Richard, Charles Aznavour, Nana Mouskouri czy Julio Iglesias śpiewają dla nas już niemal pół wieku. Jednak obecne prawa autorskie obowiązują tylko przez 50 lat, zatem artyści przestają dostawać tantiemy za swoje najstarsze nagrania w momencie, gdy środki te mogą się okazać najbardziej potrzebne.

Proponowane przepisy zapewniłyby wykonawcom dodatkowy dochód w wysokości od 150 do 2000 euro rocznie. Chociaż dla gwiazd, na których występy ściągają tłumy, byłaby to zapewne niewielka kwota, dla muzyków sesyjnych, którzy otrzymują zlecenie na pojedyncze nagranie i dostają jednorazową zapłatę, ten dodatkowy zysk oznaczałby ogromną różnicę.

Komisja proponuje w swoim projekcie wydłużenie ochrony, jaką objęte są nagrania DeutschEnglishfrançais i sama płyta, z 50 do 95 lat. Zmiana przepisów byłaby korzystna nie tylko dla wykonawcy, ale także dla producenta. Obie strony otrzymywałyby tantiemy za każdym razem, gdy ich nagranie byłoby odtwarzane na antenie radia czy w miejscach publicznych, takich jak bary i centra handlowe.

95-letni okres ochronny rekompensowałby niektórym wykonawcom u schyłku życia utratę części źródeł dochodów. Dzięki nowym przepisom prawa autorskie w dziedzinie muzyki dorównałyby także tym, jakie już obowiązują w przypadku pisarzy. Większa pewność finansowa powinna skłonić piosenkarzy do pozostania w Europie – dziś zdarza się, że wybierają kraje, w których obowiązują surowsze przepisy w zakresie praw autorskich.

Większą ochroną objęto by również utwory muzyczne, które mają więcej niż jednego autora – w praktyce dotyczy to większości nagrań. Prawa autorskie dla tego rodzaju utworów wygasałyby dopiero 70 lat po śmierci ostatniego z autorów.

Równolegle Komisja zorganizowała konsultacje na temat praw autorskich w gospodarce opartej na wiedzy PDFDeutschEnglishfrançais , które mają pomóc zastanowić się nad tym, w jaki sposób najskuteczniej rozpowszechniać wiedzę z korzyścią dla gospodarki w coraz bardziej cyfrowym świecie. Konsultacje udzielą odpowiedzi na pytanie, czy obecnie obowiązujące prawa autorskie zapewniają wystarczającą ochronę „owocom wiedzy”, takim jak wyniki badań naukowych, oraz czy autorzy i wydawcy czują się zachęcani do dzielenia się wiedzą.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki