Cesta

Prodloužení ochrany autorských práv hudebníků - 23/07/2008

Bubeník a trumpetista na lodi

Cílem nového návrhu Komise je zajistit interpretům podíl na příjmech z prodeje jejich nahrávek po dobu 95 let.

Někteří z největších evropských zpěváků nám přinášejí zábavu již několik desetiletí. Například Cliff Richard, Charles Aznavour, Nana Mouskouri i Julio Iglesias vystupují již téměř půlstoletí. Současné předpisy zajišťují ochranu autorských práv pouze po dobu 50 let, takže zpěváci přestávají dostávat tantiémy ze svých nejstarších děl v době, kdy tyto peníze potřebují nejvíce.

Návrh by interpretům zajistil zvýšení ročního příjmu o 150 až 2000 eur. Pro zmíněné známé umělce to sice nemusí být mnoho, ale pro hudebníky, kteří jsou za nahrávky placeni jednorázově, může návrh představovat podstatné zlepšení situace.

Komise navrhuje prodloužit dobu ochrany DeutschEnglishfrançais koncertních a studiových nahrávek z 50 na 95 let. Tato změna předpisů bude přínosem nejen pro interprety, ale i pro nahrávací společnosti. Obě strany obdrží platbu z každé reprodukce záznamu v rozhlase nebo ve veřejných prostorách, například v barech či nákupních centrech.

Prodloužením ochrany na 95 let se odstraní výpadek v příjmech některých interpretů ve vyšším věku a zároveň sladí předpisy na ochranu autorských práv hudebníků s obdobnými předpisy pro literární tvorbu. Lepší zajištění příjmů zpěváků napomůže tomu, aby zůstali v Evropě a neodcházeli do zemí s přísnějšími předpisy na ochranu autorských práv.

Posílena bude i ochrana práv autorů skladeb. U hudebních skladeb s více autory, kterých je v praxi většina,skončí ochrana autorských práv až 70 let od úmrtí posledního z autorů.

Návrh doprovází konzultace o autorských právech ve znalostní ekonomice, PDFDeutschEnglishfrançais jejímž cílem je zjistit, jak lze nejlépe šířit informace prospěšné pro hospodářství v prostředí šířící se digitalizace. Konzultace přinese odpověď na otázky, zda současné právní předpisy na ochranu autorských práv poskytují dostatečnou ochranu „znalostním produktům“, jako jsou výsledky vědeckého výzkumu, a zda jsou autoři a vydavatelé motivováni ke sdílení těchto znalostí.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy