Navigačný riadok

Cannes: Európsky film na výslní - 19/05/2008

Francúzska ministerka kultúry Christine Albanel, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a komisárka pre médiá Viviane Reding v Cannes

Tohtoročný festival v Cannes je dôkazom rastúceho úspechu filmov financovaných EÚ na celom svete.  

Na 61. ročník medzinárodného filmového festivalu v Cannes bolo vybratých štrnásť filmov financovaných z prostriedkov programu EÚ MEDIA Englishfrançais. Z tohto programu sa financujú európske audiovizuálne projekty propagujúce kultúrnu rozmanitosť nášho kontinentu prostredníctvom filmu.

Produkcie financované z prostriedkov EÚ nie sú na filmových festivaloch novinkou, naopak, v priebehu rokov ich uzreli milióny divákov.

Európski filmoví tvorcovia sa však stretávajú s mnohými problémami doma aj v zahraničí. 19. mája počas šiesteho tzv. európskeho dňa Englishfrançais v Cannes sa predstavitelia EÚ stretnú s európskymi ministrami kultúry a filmovými producentmi, aby sa porozprávali o možnostiach ako podnietiť medzinárodnú spoluprácu v audiovizuálnom priemysle.

Jeho zmyslom je rozšíriť distribúciu filmov do iných častí sveta a užšie spolupracovať s filmovým priemyslom mimo EÚ. Takéto medzinárodné partnerstvá by prispeli k zlepšeniu produkcie a distribúcie európskych filmov.

Minulý rok sa na festival v Cannes kvalifikovalo jedenásť filmov financovaných z mediálneho programu EÚ. Okrem toho boli začiatkom tohto roka dvom filmom vyrobeným za pomoci EÚ udelené Oskary, a to filmom Diablova dielňa (The Counterfeiters) and Edith Piaf (La Môme).

K štrnástim filmom financovaným z prostriedkov EÚ, ktoré súťažia v Cannes v roku 2008, patria:  Gomorra, Delta, La frontière de l’Aube, Le silence de Lorna, The Palermo Shooting, Sangue pazzo, Entre les murs, Tulpan, Eldorado, Elève libre, Salamandra, Les bureaux de Dieu, Better things a Home.

Webové stránky filmového festivalu v Cannes Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy