Ścieżka nawigacji

Festiwal w Cannes świętem filmu europejskiego - 19/05/2008

Francuska minister kultury Christine Albanel, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz komisarz UE ds. mediów Viviane Reding w Cannes

Tegoroczny festiwal w Cannes kolejnym dowodem na to, że współfinansowane przez UE produkcje filmowe święcą tryumfy na całym świecie.

W oficjalnej selekcji 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes znalazło się czternaście filmów dofinansowanych z unijnego programu MEDIA Englishfrançais. Wspierając europejskie projekty audiowizualne, program MEDIA promuje różnorodność kulturową naszego kontynentu.

Filmy wyprodukowane dzięki wsparciu UE często goszczą na międzynarodowych festiwalach i są oglądane przez miliony widzów.

Europejscy twórcy muszą jednak stawiać czoła wielu problemom zarówno w Europie, jak i na arenie międzynarodowej. 19 maja, z okazji szóstej edycji „Dnia Europy Englishfrançais” na festiwalu w Cannes, przedstawiciele UE, ministrowie odpowiedzialni za produkcję audiowizualną krajów europejskich oraz europejscy producenci filmowi dyskutują o tym, w jaki sposób wspierać współpracę międzynarodową w dziedzinie produkcji audiowizualnej.

Celem debaty jest również zastanowienie są nad tym, jak promować europejskie filmy na arenie międzynarodowej oraz jak intensyfikować współpracę z międzynarodowym przemysłem filmowym. Na tego rodzaju współpracy zyskałyby zarówno produkcja, jak i dystrybucja europejskich filmów.

W oficjalnej selekcji zeszłorocznego festiwalu w Cannes znalazło się jedenaście filmów dofinansowanych ze środków programu MEDIA. Z kolei już w tym roku kilka spośród filmów, które uzyskały wsparcie finansowe UE − na przykład „Fałszerze” oraz „Niczego nie żałuję − Edith Piaf” − zostało nagrodzonych Oskarami.

Do tegorocznej selekcji festiwalu w Cannes trafiły następujące filmy dofinansowane ze środków UE: Gomorra, Delta, La frontière de l’Aube, Le silence de Lorna, The Palermo Shooting, Sangue pazzo, Entre les murs, Tulpan, Eldorado, Elève libre, Salamandra, Les bureaux de Dieu, Better things oraz Home.

Strona główna festiwalu filmowego w Cannes Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki