Navigačný riadok

Aby naozaj išlo len o hru a zábavu - 22/04/2008

Vizuálne symboly násilia, vulgárny slovník, strach naháňajúce obrazy, sex, drogy, diskriminačný obsah a hazardné hry

Na základe rastúcich obáv verejnosti, že medzi hraním videohier a agresívnym správaním existuje súvislosť, EÚ vyzýva odvetvie videohier, aby zaviedlo účinný systém ich klasifikácie.

Existuje súvislosť medzi grafickými videohrami, kde neexistujú žiadne obmedzenia, a prípadmi násilia, akým bola streľba vo fínskej škole v novembri 2007? Niektoré krajiny si to myslia, a preto zakázali alebo zastavili predaj videohier ako Manhunt 2 (Lov na ľudí). A čo rozšírenie násilia v uliciach a náhla vlna zločinov spáchaných nožíkmi? Hoci sú aj takí, čo tvrdia, že žiadna súvislosť sa nepreukázala, Európania o tom nie sú presvedčení. O jednej veci však niet pochybností – rodičia by mali vedieť, aké hry sa ich deti hrávajú.

EÚ chce v najbližších dvoch rokoch ustanoviť v oblasti predaja videohier deťom etický kódex spolu s transparentným a účinným klasifikačným systémom pre celú Európu.

Odvetvie videohier v rámci EÚ podľa očakávania dosiahne tento rok obrat vo výške asi 7,3 miliardy eur. Komisárka EÚ pre médiá Viviane Reding privítala nárast predaja, ale myslí si, že by mal zároveň znamenať „zvýšenie zodpovednosti v odvetví“. Súčasný celoeurópsky informačný systém hier (PEGI) označila za múdry úvodný krok.

PEGI už používa 20 krajín, ale cieľom je, aby ho uplatňovali všetky členské štáty. „Vysielame jasné posolstvo, že odvetvie a vnútroštátne orgány musia ešte lepšie zabezpečiť, aby všetci rodičia mali možnosť robiť správne rozhodnutia pre seba, aj pre svoje deti,“ dodala Meglena Kuneva, komisárka pre záležitosti spotrebiteľov.

Čo treba spraviť?

  • Odvetvie musí vylepšiť systémy PEGI a PEGI on-line a lepšie ich spropagovať.
  • Krajiny by mali začleniť systém PEGI do vlastných klasifikačných systémov a zabezpečiť, aby sa verejnosť o ňom dozvedela.
  • Mali by sa nájsť nové spôsoby kontroly veku zákazníkov.
  • Mal by sa zaviesť celoeurópsky etický kódex predaja hier deťom.

Tieto opatrenia treba prijať rýchlo, pretože hry sú čoraz dostupnejšie na internete a cez mobilné telefóny – do roku 2010 sa bude takto uskutočňovať 33 % ich predaja. Toto odvetvie má už teraz hodnotu polovice celého európskeho hudobného trhu, zatiaľ čo príjmy kín už prekonalo.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy