Ścieżka nawigacji

Czy na pewno jest to tylko gra? - 22/04/2008

Wizualne symbole, które odpowiadają pojawiającym się w grze treściom (przemoc, nieodpowiednie słownictwo, przerażające sceny, seks, narkotyki, treści o charakterze dyskryminującym i hazard)

Pod wpływem narastających obaw społeczeństwa dotyczących istnienia związku pomiędzy przemocą zawartą w treści gier wideo a agresywną postawą graczy UE wzywa sektor gier wideo do wprowadzenia skutecznego systemu klasyfikacji.

Czy istnieje związek pomiędzy pozbawioną barier, pełną przemocy treścią gier wideo a zdarzeniami takimi jak strzelanina w fińskiej szkole w listopadzie 2007 r.? Niektóre kraje uważają, że tak, dlatego też zakazały sprzedaży gier wideo takich jak „Manhunt 2” lub też wstrzymały ich sprzedaż. A co sądzić o powszechnej przemocy ulicznej czy nagłej fali napadów z użyciem noża? Niektórzy twierdzą, że brak wyraźnego związku z wpływem gier wideo, ale mieszkańcy Europy nie są o tym przekonani. Jedno jest oczywiste – rodzice muszą wiedzieć, w jakie gry grają ich dzieci.

UE zamierza wprowadzić w ciągu dwóch lat kodeks postępowania dotyczący sprzedaży gier wideo dzieciom wraz z ogólnoeuropejskim przejrzystym i skutecznym systemem klasyfikacji.

Przewiduje się, że w tym roku unijny sektor gier wideo osiągnie dochody w wysokości około 7,3 mld euro. Unijna komisarz ds. mediów Viviane Reding cieszy się ze wzrostu sprzedaży, uważa jednak, że wynika z tego „większa odpowiedzialność dla sektora”. Istniejący ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier (PEGI) jest pierwszym krokiem w dobrym kierunku.

Już dwadzieścia krajów stosuje system PEGI, celem Unii jest jednak, aby był on stosowany we wszystkich jej państwach. „Pragniemy podkreślić, że sektor gier wideo oraz władze krajowe muszą kontynuować działania w celu zagwarantowania, że wszyscy rodzice będą mieć możliwość podjęcia właściwych decyzji we własnym imieniu i dla dobra dziecka,” dodała Meglena Kunewa, komisarz UE odpowiedzialna za sprawy konsumentów.

Co trzeba zrobić?

  • Sektor powinien udoskonalić systemy PEGI i PEGI on-line oraz nadać im więcej rozgłosu.
  • Państwa członkowskie powinny włączyć system PEGI do swoich systemów klasyfikacji i lepiej zapoznać z nimi społeczeństwo.
  • Należy znaleźć nowe sposoby sprawdzania wieku nabywców gier.
  • Należy wprowadzić ogólnoeuropejski kodeks postępowania regulujący zasady sprzedaży gier dzieciom.

Trzeba działać szybko, ponieważ gry coraz częściej dostępne są przez Internet lub telefon komórkowy – do 2010 r. w taki sposób będzie dokonywać się 33 proc. sprzedaży. Wartość sektora gier wideo już teraz jest równa połowie europejskiego rynku muzycznego, a jego dochody przewyższają zyski osiągane przez sale kinowe w Europie.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki