Cesta

Je to opravdu jen hra? - 22/04/2008

Symboly varující před obsahem násilných, vulgárních, děsivých a sexuálních scén a scén zobrazujících drogy, diskriminaci a hazardní hry

V souvislosti s rostoucími obavami veřejnosti, že násilné počítačové hry vedou k agresivnímu chování, vyzývá EU herní průmysl k vytvoření systému klasifikace her.

Existuje spojitost mezi počítačovými hrami, v nichž je vše dovoleno, a incidenty, jako byl masakr na finské škole v listopadu 2007? Některé země si to myslí, a proto zakázaly hry jako „Manhunt 2“. A co pouliční násilí a vlna útoků s nožem z poslední doby? Třebaže spojitost nelze zcela prokázat, v Evropě jsou slyšet hlasy vybízející k opatrnosti. Jisté je, že rodiče by měli vědět, jaké hry jejich děti hrají.

EU chce do dvou let zavést kodex chování pro prodej počítačových her dětem a transparentní a efektivní systém klasifikace.

Herní průmysl v EU by měl letos podle očekávání dosáhnout obratu ve výši 7,3 miliard eur. Komisařka pro média Viviane Redingová tento hospodářský úspěch vítá, avšak zároveň se domnívá, že „s sebou nese zvýšenou odpovědnost odvětví“. Stávající celoevropský systém informací o hrách (PEGI) označila za dobrý krok v tomto směru.

Systém PEGI používá dvacet zemí, cílem nicméně je zavést jej ve všech členských státech. Jak dodala komisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kunevová, „průmysl a orgány členských států musí podniknout další kroky, aby rodičům umožnily správně se rozhodovat v zájmu svém i svých dětí“.

Co je třeba udělat?

  • Herní průmysl musí zlepšit systémy PEGI a PEGI online a více je propagovat.
  • Členské státy musí zapracovat systém PEGI do svých systémů klasifikace a informovat o tom veřejnost.
  • Je třeba nalézt nové způsoby kontroly věku zákazníků.
  • Je třeba zavést celoevropský kodex chování pro prodej her dětem.

Tyto kroky je třeba přijmout bezodkladně, neboť hry jsou čím dál tím dostupnější přes internet a mobilní telefon – do roku 2010 se tímto způsobem bude uskutečňovat celých 33 % obratu. Odvětví počítačových her je již tak velké jako polovina evropského trhu s hudbou a dosahuje většího obratu než evropská kina.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy