Navigačný riadok

Zvyšovaniu kvalifikácií sa v budúcnosti nevyhneme - 27/02/2008

Starší muž na školení IT

Podľa správy EÚ bude rozrastajúci sa pracovný trh potrebovať viac kvalifikovanejších pracovníkov.

Očakáva sa, že v najbližších ôsmich rokoch európske hospodárstvo vytvorí okolo 13 miliónov nových pracovných miest, z ktorých väčšina bude znalostne orientovaná. Súčasne s ich tvorbou porastie aj potreba  kvalifikovanejších pracovníkov.

Táto skutočnosť je hlavným zistením prvej prognózy o kvalifikácii európskej pracovnej sily, ktorú uverejnilo Európske stredisko pre rozvoj odborného vzdelávania English. Cieľom prognózy bolo identifikovať, aké zručnosti a kvalifikácie budú nevyhnutné pre Európanov, ak si chcú udržať svoju pozíciu na pracovnom trhu.  

Výsledky štúdie potvrdili, že európske hospodárstva sa presunuli z oblasti poľnohospodárstva a výroby smerom k sektorom, v ktorých  zohrávajú kľúčovú úlohu vedomosti. Do roku 2015 bude približne 30 % pracovných miest vyžadovať tzv. vyššie kvalifikácie, inými slovami, univerzitný diplom. Základné vzdelanie už nebude postačujúce ani pre základné zamestnania. Na vysokokvalifikovaných pracovných miestach v inej ako manuálnej oblasti už dnes pracuje takmer 80 miliónov ľudí. Toto číslo predstavuje 38 % z celkového počtu 210 miliónov európskych pracujúcich.

Zamestnanci budú potrebovať neustálu odbornú prípravu, aby nestratili kontakt s pracovným trhom. Nevyhnutné budú stratégie celoživotného vzdelávania. Ako vysvetlil komisár pre vzdelávanie DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano Ján Figeľ: „Svetové hospodárstvo sa dennodenne mení, rovnako ako kvalifikácie, ktoré ľudia potrebujú.“

V rámci štúdie sa poukazuje na oblasti, v ktorých by v budúcnosti mohlo dôjsť k nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Zároveň v nej nájdu užitočné informácie mladí aj starší, ktorí majú záujem zistiť, aké oblasti odbornej prípravy DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano a vzdelávania budú v budúcnosti potrebné pre úspešnú kariéru.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy