Ścieżka nawigacji

Kwalifikacje zawodowe − poprzeczka coraz wyżej - 27/02/2008

Starszy mężczyzna na szkoleniu informatycznym

Rozwijający się rynek pracy będzie potrzebował większej liczby wykwalifikowanych pracowników − donosi najnowszy raport na temat zatrudnienia w UE.

Jeżeli w ciągu kolejnych ośmiu lat europejska gospodarka ma rzeczywiście wygenerować około 13 mln nowych miejsc pracy − w tym głównie w sektorach związanych z rozwojem gospodarki opartej na wiedzy – zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą będzie nadal rosło.

Tak można by podsumować prognozy dotyczące zatrudnienia zawarte w najnowszym raporcie Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego English. Celem badań było stwierdzenie, jakie umiejętności i kwalifikacje zapewnią Europejczykom atrakcyjność na rynku pracy.

Wyniki potwierdzają, że europejska gospodarka przestawia się z rolnictwa i przemysłu wytwórczego na działalność w sektorach wymagających wiedzy specjalistycznej. Przewiduje się, że do 2015 roku praca na około 30 proc. stanowisk będzie wymagała, zgodnie z terminologią raportu, „wysokich kwalifikacji” − czyli dyplomu uczelni wyższej. Jednak nawet do wykonywania stosunkowo prostych prac potrzebne będą kwalifikacje wyższe niż podstawowe. Już dzisiaj 80 mln osób (czyli jakieś 38 proc. aktywnej zawodowo populacji Europy liczącej 210 mln osób) wykonuje pracę umysłową wymagającą wysokich kwalifikacji.

Aby kwalifikacje pracowników nadążały za wymogami rynku pracy, muszą być stale aktualizowane i doskonalone. Tutaj ważną rolę do odegrania mają możliwości w zakresie uczenia się przez całe życie DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano. Komisarz UE ds. edukacji DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano Ján Figel' tłumaczy: „Światowa gospodarka ulega ciągłym zmianom, podobnie jest z kwalifikacjami zawodowymi.”

Raport wskazuje również, w jakich obszarach w przyszłości może brakować wykwalifikowanych pracowników. Dzięki zawartym w nim informacjom każda osoba aktywna zawodowo, niezależnie od wieku, może stwierdzić, w jakim kierunku powinna się kształcić lub szkolić DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano, aby zapewnić sobie satysfakcjonujące życie zawodowe.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki