Cesta

Zvyšování kvalifikace se v budoucnosti nevyhneme - 27/02/2008

Starší muž se zaškoluje v informačních technologiích

Podle zprávy EU bude rozrůstající se trh práce potřebovat pracovníky s vyšší kvalifikací.

Očekává se, že během příštích osmi let vytvoří ekonomika EU něco okolo 13 milionů nových pracovních míst, přičemž většina z nich bude založena na znalostech. S tím poroste také potřeba kvalifikovanějších pracovníků.

To je nejdůležitější závěr první prognózy potřeb kvalifikace v EU, kterou zveřejnilo Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání English. Středisko si vytklo za cíl stanovit, jaké dovednosti a kvalifikace budou evropští pracovníci potřebovat, aby zůstali zajímaví pro pracovní trh.

Studie potvrdila, že jednotlivá hospodářství členských států EU přecházejí od zemědělství a výroby směrem ke znalostním odvětvím. Očekává se, že do roku 2015 bude okolo 30 % pracovních míst vyžadovat tzv. „vysokou kvalifikaci“ – jinými slovy vysokoškolský diplom. Dokonce i mnoho jednoduchých zaměstnání bude vyžadovat více než základní kvalifikaci. Již dnes pracuje okolo 80 milionů lidí na vysoce kvalifikovaných, nemanuálních místech, což je asi 38 % veškeré pracovní síly EU, která činí 210 milionů osob.

Zaměstnanci budou potřebovat neustále nová školení pro udržení své kvalifikace. Celoživotní vzdělávání DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano bude velmi důležité. Komisař pro vzdělávání DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano Ján Figel’ vystihl situaci takto: „Světová ekonomika se neustále mění a s ní se také mění kvalifikace, které budou lidé potřebovat.“

Tato studie poskytuje určitý obraz o tom, kterých kvalifikací bude v budoucnu pravděpodobně nedostatek. Poskytuje informace, které mohou mladým i starším lidem pomoci při určování vlastních potřeb školení DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano a vzdělávání, aby mohli být úspěšní ve své budoucí kariéře.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy