Ścieżka nawigacji

Świeże spojrzenie na prawa autorskie i prawa wykonawców - 20/02/2008

Black Eyed Peas na festiwalu rockowym w Werchter (Belgia) w 2004 r. © Laurent Van Brussel

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy pragnie wzmocnić ochronę praw wykonawców i powrócić do kwestii opłat za prawa autorskie w dziedzinie muzyki.

W europejskim sektorze muzycznym bynajmniej nie panuje równość. Wykonawcom przysługuje obecnie ochrona praw w zakresie odtwarzania i rozpowszechniania ich nagrań przez okres 50 lat. Okres ten jest o wiele krótszy niż w przypadku kompozytorów, których dzieła są objęte taką ochroną przez całe ich życie i jeszcze 70 lat po śmierci. 50 lat to także krótko, jeśli uwzględni się obecne tendencje demograficzne.

Tysiące muzyków i piosenkarzy, których kariera przypadła na lata 50. i 60., mogą zatem w nadchodzących latach stracić prawo do tantiem, jakie dostają dzisiaj za publiczne odtwarzanie ich nagrań. Tymczasem dla tych spośród nich, którzy byli mniej znani, często jest to jedyna „emerytura”.

Komisja zamierza zatem zaproponować wydłużenie do 95 lat okresu ochrony DeutschEnglishfrançais praw w zakresie odtwarzania i rozpowszechniania nagrań, jaki przysługuje europejskim wykonawcom. Pragnie również umożliwić im zmianę wytwórni muzycznej, w przypadku gdy obecna nie planuje nowych wydań ich płyt przez dłuższy okres.

Fani muzyki mogą być jednak spokojni – działania te nie powinny w żaden sposób wpłynąć na ceny na rynku.

Komisarz Charlie McCreevy pragnie także spojrzeć świeżym okiem na prawa autorskie DeutschEnglishfrançais, a zwłaszcza na sposób pobierania opłat za kopiowanie na użytek prywatny oraz wykorzystania zebranych w ten sposób funduszy. Aby móc zaproponować konkretne rozwiązania, postanowiono ogłosić konsultacje z zainteresowanymi stronami związanymi z sektorem muzycznym.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki