Navigācijas ceļš

Jauns skatījums uz izpildītāju tiesībām un autortiesībām - 20/02/2008

Popgrupa "Black Eyed Peas" uz skatuves Beļģijas rokmūzikas festivālā "Werchter 2004" © Laurent Van Brussel

Par iekšējo tirgu atbildīgais ES komisārs Čārlijs Makrīvijs vēlas nostiprināt izpildītāju tiesības un pārskatīt, kā uztveram autortiesības mūzikas jomā.

Mūzikas jomā Eiropā dažādu kategoriju māksliniekiem nav vienādu tiesību. Šobrīd izpildītāju reproducēšanas un izplatīšanas tiesību aizsardzība ir spēkā 50 gadus. Tas ir daudz mazāk nekā komponistu gadījumā, kuru tiesības aizsargā visas viņu dzīves laikā un vēl 70 gadus pēc tam, un tas nav daudz, ņemot vērā demogrāfiskās pārmaiņas.

Līdz ar to tūkstošiem piecdesmito un sešdesmito gadu mūziķu un dziedātāju nākamajos desmit gados var zaudēt autora honorārus, ko viņi saņem šobrīd ikreiz, kad pārraida viņu ierakstus. Bet šie honorāri bieži vien ir vienīgais materiālais nodrošinājums mazāk pazīstamajiem izpildītājiem.

Tāpēc Komisija plāno palielināt Eiropas izpildītāju reproducēšanas un izplatīšanas tiesību aizsardzības spēkā esamības laiku DeutschEnglishfrançais no 50 līdz 95 gadiem. Tā ierosina arī izpildītājiem atļaut mainīt ierakstu kompāniju, ja tā nevēlas atkārtoti izdot kādu ierakstu šajā pagarinātajā laikposmā.

Mūzikas cienītāji var būt droši, ka šie pasākumi nekādi neietekmēs patēriņa cenas.

Turklāt komisārs Makrīvijs vēlas pārskatīt autortiesības DeutschEnglishfrançais un īpaši privātu kopiju izmantošanas nodevas, – to, kā šīs nodevas iekasē un izmanto. Tādēļ viņš ir nolēmis sākt apspriešanu ar ieinteresētajām personām šajā jomā, lai rastu konkrētus risinājumus.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites