Cesta

Nový pohled na práva interpretů a autorů - 20/02/2008

Skupina Black Eyed Peas na rockovém festivalu v belgickém Werchteru v roce 2004 © Laurent Van Brussel

Evropský komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy hodlá posílit ochranu práv interpretů a přezkoumat přístup k autorským právům v oblasti hudby.

V evropském hudebním průmyslu nemají různé kategorie umělců stejné postavení. Práva interpretů, pokud jde o rozmnožování a vysílání uměleckých děl, jsou v současné době chráněna po dobu 50 let. To je méně než u skladatelů, jejichž díla jsou chráněna ještě 70 let od jejich úmrtí, a vzhledem k současnému demografickému vývoji se tato doba jeví jako příliš krátká.

Tisícům hudebníků a zpěváků padesátých a šedesátých let hrozí, že v příštích deseti letech přijdou o příjem ve formě poplatků, které nyní získávají při každém rozhlasovém či televizním vysílání svých nahrávek. U méně známých interpretů jsou tyto poplatky často jediným zdrojem příjmu v důchodovém věku.

Komise proto hodlá prodloužit dobu ochrany DeutschEnglishfrançais práv evropských interpretů, pokud jde o kopírování a vysílání jejich děl, z 50 na 95 let. Její návrh by měl interpretům rovněž umožnit změnit hudební vydavatelství, pokud stávající vydavatelství nebude chtít znovu vydat nahrávky v prodlouženém období.

Navzdory obavám hudebních fanoušků by tato opatření neměla mít žádný dopad na spotřebitelské ceny.

Komisař Charlie McCreevy hodlá přezkoumat přístup k autorským právům DeutschEnglishfrançais a zejména způsob výběru a využití autorských poplatků, jež představují náhradu za ušlý příjem v důsledku kopírování děl k soukromému využití. Z tohoto důvodu zahájil veřejnou konzultaci všech zainteresovaných subjektů, která by měla vést k přípravě konkrétních opatření.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy