Navigācijas ceļš

Sprechen Sie Deutsch? - 01/02/2008

Jaunais tulkotājs konkursa "Juvenes translatores" krekliņā

Katram Eiropas iedzīvotājam būtu jāzina "otra dzimtā valoda". Šādi izsakās specialisti savā Eiropas Komisijai iesniegtajā ziņojumā.

Šajā starpkultūru dialoga gadā ES ir svarīgi, lai tiktu sekmēta valodu apguve. Tāpēc tā ir lūgusi specialistu grupu danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska sagatavot ziņojumu šajā sakarībā. Viņu secinājums? Eiropas Savienībai ir jāmudina Eiropas iedzīvotāji apgūt kādu pašu izvēlētu valodu, ko varētu uzskatīt par otro dzimto valodu.

"Labas svešvalodas zināšanas ir tilts uz saprašanos kultūru starpā", paziņoja daudzvalodības komisārs Leonards Orbans. Ziņojuma secinājumus apspriedīs pirmajā daudzvalodībai veltītajā ministru konferencē, kas notiks 15. februārī un pulcinās visu ES valstu izglītības ministrus.

Šo ziņojumu publicēja tikai pāris dienas pēc tam, kad paziņoja Komisijas organizētā jauno tulkotāju konkursa Juvenes translatores laureātus. Iesniegtos darbus, kas kopā aptvēra 134 valodu pārus, izvērtēja 126 Komisijas tulkošanas dienesta DeutschEnglishfrançais tulkotāji. Viņiem bija uzticēts grūtais uzdevums izraudzīt vienu uzvarētāju no katras valsts. Šis konkurss palīdzēja izprast tulkošanas izšķirošo lomu politikā, kuru Komisija īsteno daudzvalodības jomā.

Eiropas Savienības institūcijās atspoguļojas Eiropas valodu dažādība. Tajās daudzvalodu tekstu ir krietni vairāk nekā citās organizācijās, jo tā Kopienas tiesību aktus publicē visās 23 ES oficiālajās valodās. Tas nozīmē aptuveni 1,5 miljonus iztulkotu lappušu katru gadu. Pat šī tīmekļa lapa un raksts, kur lasāt, katru dienu ir pieejams šajās 23 valodās. Turklāt ES pavisam nesen nodeva atklātībā tulkošanas atmiņu, kurā ir miljons frāžu un to tulkojumu 22 vai 23 šajās valodās. Ar tās palīdzību varēs uzlabot mašīntulkošanas sistēmas, īpaši mazāk pazīstamajās valodās.

Apmeklējiet Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorātu DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites